Silopiya’da Kürtçe dil kursu başlatıldı

Silopiya Belediyesi Eyşe Şan Kültür ve Sanat Merkezi’nde Kürtçe dil kursunun açılışını yaptı. Kürtçe öğretmenleri “İnsanlarımızı kendi anadillerinde eğitmeye hazırız” dedi.

KÜRTÇE DİL KURSU

Şirnex’in Silopiya ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Silopiya Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Eyşe Şan Kültür ve Sanat  Merkezi, Kürtçe dil kursunu başlattı. Kürtçe dil kursu açılışına Silopiya belediye eşbaşkanları, DEM Parti Şirnex milletvekilleri, KESK ve İHD yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı. Öğrenci, eğitmen ve katılımcılar yöresel kıyafetleriyle katıldı.

‘ANADİLDE EĞİTİM İÇİN HAZIRIZ’ 

Kurs açılışında konuşan Kürtçe öğretmeni Müslüm Ergin, dilin önemine vurgu yaparak şunları belirtti: "Hem Kurdistan hem de dünya tarihinde dilin önemi bilinir. Dile hizmet ve yaşatmak için bu tarz bir çalışmaya ihtiyaç duyduk. Kurslarımızın başlamasıyla birlikte halkımız gerçekten büyük ilgi gösterdi ve birçok kişi bize başvurarak Kürtçe eğitim almak için talepte bulundu. Bu da halkımızda kültür ve dil bilincinin olduğunu gösteriyor. Çalışmalarımızı bundan önce de kurumumuz Kurdî-DER'in bünyesinde yürütüyorduk, bugün de burada Eyşe Şan Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde yapmaya devam ediyoruz. Dilin önemini göstermek ve unutmamak için buradayız. Herkesi Eyşe Şan Kültür ve Sanat Merkezi’ne başvurarak dilini öğrenmeye çağırıyoruz. Her hafta sonu cumartesi ve pazar günleri dil eğitimi vereceğiz. Bize başvurmayanları kurslarımıza başvurmaya davet ediyoruz. Biz burada insanlarımızı kendi anadillerinde eğitmeye hazırız.”

‘DİL İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’

Kürtçe öğretmeni Aydın Deniz de Kürtçe dil kurslarının önemine vurgu yaptı. Kurdî-Der’in 8 yıl önce kapatıldığını hatırlatan Deniz, “8 yıl aradan sonra bugün belediyelerimiz bünyesinde Kürtçe dil kursları açabiliyoruz. Bu bizler için büyük bir mutluluk ve gururdur. Bütün günlerimizin Kürtçe geçmesini diliyoruz. Kürt dili o kadar zengin ki bugün dünyada 10. sırada yer alıyor. Ne yazık ki bugüne kadar resmi dil olmasına izin verilmedi. Ama en zor koşullarda dilde eğitim veren öncülere ve kahramanlara söz veriyoruz; dilimizi unutmayacağız ve onun için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Yapılan konuşmalar ardından Kürtçe dil kursu verildi. Kurs ardından Kürtçe dil kursu çekilen halaylarla kutlandı.