27 Mar 2017

GÜNDEM 18 MART 2017

Kürdistan ve dünya gündeminden öne çıkan başlıklar

18 Mart 2017 Cumartesi 07:00
HABER MERKEZİ - ANF

- Rakka’nın özgürleştirilmesi için başlatılan Fırat’ın Gazabı hamlesi ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

-Newroz kutlamaları takip edilecek.

-Amed’de 12 Aralık'ta Halk Savunma Merkezi tarafından düşürülen F-16 savaş uçağından sonra 8. Ana Jet Üssü'ndeki önlemler üst düzeye çıkarılırken, üsten kalkan jetler de artık neredeyse 90 derecelik açıyla ve "Flare" kullanarak havalanıyor. 

-Haftalarca süren devlet şiddetine maruz kalan Sabri Bayhan, Xerabê Bava’da (Koruköy) kendisine yaşatılan büyük trajediyi anlattı.

-Gerilla Andok Zindan’ı yoldaşı Dildar Wan anlattı: ‘’Hayali mücadelenin simgesi olan Şehit Mizgin (Gurbet Aydın) anısına, Bitlis’ten devlete ait tüm asker ve polisi çıkarabilmekti.’’

-AKP rejiminden dolayı son derece endişeli olan Antepli kadınlar; kendi özgürlükleri için, tek kişilik rejime ve tekçi zihniyete karşı ‘’Hayır’’ diyeceklerini söyledi.

-HDP Milletvekili Pervin Buldan, İstanbul’da 19 Mart’ta yapılacak olan Newroz kutlamalarının valilik tarafından yasaklanmasına, “Hiç kimse Newroz coşkusuna mani olamayacak” diyerek tepki gösterdi.

-KHK ile görevlerinden ihraç edilen memurlar, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek referandumda sandıktan ‘Evet’ çıkması halinde baskı ve hukuksuzluğun sınır tanımayacağına dikkat çekerek demokrasiye karşı ‘tek adam’ rejimine ‘Hayır’ demeye çağırdı.

-Cezaevlerinde yaşanan keyfi uygulamalar ve hak ihlallerine karşı Mardin E Tipi Cezaevi’nde açlık grevi eylemi yapan 5 siyasi tutsak başka cezaevlerine sürgün edildi. 

-YSK’nın Fransa’nın Lyon ve Strasbourg kentlerinde 16 Nisan referandumu için oy kullanma yeri olarak AKP’nin yandaş örgütü olan DİTİB’i belirlediğini kaydeden HDK-Fransa, bu karar ile YSK’nın inandırıcılığını yitirdiğini, AKP iktidarının bir aparatı olduğunu belirtti.

-Rudaw’ın Haber Merkezi’nde sürekli bulunan, Ankara’dan gittikleri herkes tarafından bilinen ve sadece Rojava ile PKK haberlerini kontrol eden iki kişi kim? Wikileask 6 Rudaw çalışanının MİT’e çalıştığını yazdı. Kim bunlar?

-Kayıp yakınları, her Cumartesi günü olduğu gibi, bugün de yakın kayıplarının akıbetini soracak.

-20 Mart’ta Adenauerplatz’dan Wittenbergplatz’a kadar yapılacak meşaleli Newroz yürüyüşüyle start alacak Berlin Kürt Günleri etkinliği kapsamında 22 Mart’ta ise Kino Eiszeit sinemasında ‘Klama Dayika Min’ adlı filmin gösterimi yapılacak. Aynı günün akşamı ise Familienzentrum’da govend gecesi düzenlenecek.