Alevi kurumlarından Wan tepkisi: Bu yanlıştan bir önce dönün

Wan’daki irade gaspına karşı susmayacaklarını belirten Avrupa’daki Alevi kurumları; “Bu yanlıştan bir an önce dönülmesini bekliyoruz” dedi.

AVRUPA ALEVİ KURUMLARI

Alevi kurumları yapıkları ortak açıklamada AKP-MHP faşist iktidarının Wan’da Kürt halkının iradesinin gasp edilmesine tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada “Halkın oylarıyla seçilen DEM Parti Van Belediyesi Eş Başkan adayı Abdullah Zeydan ile ilgili alınan karar, seçimlerden doğru sonuçlar çıkarılmadığının kanıtıdır. 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçları Türkiye halkları açısından sevindirici olurken tek adam rejimine taraf olan zihniyetleri rahatsız ettiği görülmektedir. Seçim günü gecikmeli de olsa balkon konuşması yapan Sayın Cumhurbaşkanı, ‘’…milletin kararının hiçbir baskı ile dayatma ile karşılaşmadan sandıktan gelmesi demokrasimiz için büyük bir kazançtır…..Milletin iradesinin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz. Sandıklar kapanmış, millet son sözünü söylemiş, kararını vermiştir…’’ diye konuşmuşken, Van’da halkın gösterdiği iradeye müdahale edilmek istenmektedir. Sayın Cumhurbaşkanını sözünün arkasında durmaya çağırıyor, demokrasi ve eşitlik ilkelerine bağlı kalmaya davet ediyoruz. Milyonlarca seçmen ve yurttaş bu samimiyeti görmek ve test etmek istiyor” ifadesi yer aldı.

Alevi kurumları, darbe olarak niteledikleri irade gaspına karşı susmayacaklarını belirterek devamla şunları belirtti: “Bu haksız ve hukuksuzluk karşısında susmayacağız. Van halkının iradesine saygı bekliyoruz. Alınan kararı kabul etmiyor ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesini bekliyoruz.”

Açıklamada imzası olan Alevi kurumları şunlar:

Alevi Bektaşi Federasyonu

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu

Alevi Dernekleri Federasyonu

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı