YENİLENDİ

Curnê Reş Belediyesi'ni DEM Parti kazandı

Resmi olmayan sonuçlara göre Curnê Reş Belediyesi'ni DEM Parti 10 bin 730 oyla kazandı. Kutlama için gelen binlere seslenen Riha Milletvekili Ömer Öcalan, "Hilvan’da birlik ruhuyla yol yürüyeceğiz" dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), resmi olmayan sonuçlara göre Riha'nın Curnê Reş (Hilvan) Belediyesi'ni kazandı. DEM Parti’nin eşbaşkanları Serhan Paydaş ile Garip Yeşil, 10 bin 730 oy aldı. AKP’nin adayı ise 7 bin 420 oy aldı. DEM Parti, ilçedeki taziye nedeniyle kutlama yapmadı. Binlerce kişinin katılımıyla kutlama yerine açıklama yapıldı.

Belediye eşbaşkanları halkı selamlarken, DEM Parti Riha Milletvekili Ömer Öcalan bir konuşma yaptı.

ÖCALAN: HİLVAN'DA BİRLİK RUHUYLA YÜRÜYECEĞİZ

DEM Parti Riha Milletvekili Ömer Öcalan, “Halk bir kez daha 'biz buradayız' dedi. Bizler yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşayan, tarihine sahip çıkan ve hep birlikte yaşamayı seçen bir halkız. Hilvan halkı 31 Mart’ta çok büyük bir haksızlıkla karşı karşıya kaldı. Ancak buna karşı metanetini korudu, adaleti aradı. Biz dik duruşluyuz. Bundan sonra da böyle yapacağız. Hilvan’da birlik ruhuyla yol yürüyeceğiz. Bizler halkımızın üzülmesini istemiyoruz” diye konuştu. 

‘RESMİ RAKAMLAR İLAN EDİLMEDEN TERK ETMEYELİM'

“DEM Parti'nin belediyeleri herkese açık olacak” diyen Öcalan, şunları söyledi: "Bugün kutlama yapmayacağız. Burada bir olay yaşandı ve 2 insanımız yaşamını yitirdi. O aile bizim ailemizdir. Fedakar bir ailemizdir. Onlara buradan yeniden başsağlığı diliyoruz. Acıları acılarımızdır. Kurdistan ve Türkiye halklarının gözü kulağı burada, Hilvan’daydı. Savaşçıların, devrimcilerin memleketleri nasıl bir rol oynayacak diye buraya bakıyorlardı. Müşahitlerimiz hala Hilvan adliyesinde, çünkü bu partinin yalan dolanları bitmiyor. O yüzden resmi rakamlar ilan edilmeden burayı terk etmiyoruz. Çünkü bugün bir tarihe imza attınız. Buna sonuna kadar sahip çıkacağız” şeklinde konuştu. 

BEKLEYİŞ DEVAM EDİYOR

Alandan sık sık “Bijî Kurdistan”, “Hilvan dimeşe erd û ezman diheje", “Selam selam İmralı’ya bin selam”, “Bijî berxwedana zindana”, “Bijî Ocalan” ve “Jin jiyan azadî” sloganları yükseldi. Kitlenin DEM Parti binası önündeki bekleyişi sürüyor.