MLKP/FESK gerillaları Taylan Kutlar ve Hıdır Çallı şehit düştü

MLKP Kürdistan, 10 Temmuz günü Dersim’in Ovacık ilçesinde işgalci Türk devletinin düzenlediği hava saldırısında Taylan Kurtlar (Adil Yıldırım) ile Hıdır Çallı’nın (Özkan Aslan) şehit düştüğünü açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan MLKP Kürdistan, Dersim’in Ovacık ilçesinde işgalci Türk ordusunun düzenlediği hava saldırısında MLKP/FESK Dersim Kır Gerilla Birliği üyesinin şehit düştüğünü açıkladı.

MLKP Kürdistan açıklamasında şunları belirtti: “10 Temmuz 2019 Dersim/Ovacık’ta sömürgeci faşist Türk devletinin düzenlediği hava saldırısında MLKP/FESK Dersim Kır Gerilla Birliğinin komutanı Taylan Kutlar (Adil Yıldırım) ve Hıdır Çallı (Özkan Aslan) yoldaşlar üç PKK'li siper yoldaşımızla birlikte şehit düştüler. Taylan Kutlar ve Hıdır Çallı yoldaşların kahramanca direnişlerini ve mücadelelerini selamlıyoruz. Faşist sömürgeci Türk devletinden ve onun katil sürülerinden hesap soracağımızı yineliyoruz.  

TAYLAN KUTLAR (ADİL YILDIRIM)

Taylan Kutlar yoldaş, İstanbul’un varoşlarında mücadeleye başladığı devrimci yaşamının 10 yılını faşist rejimin hapishanelerinde geçirdi. Uzun hapishane yaşamı Taylan yoldaşın devrimci heyecanını, tutkusunu, düşmana hesap sorma bilincini ve cesaretini biledi. Özgürlüğüne kavuşur kavuşmaz tereddütsüzce yüzünü özgür alanlara çevirdi. MLKP Hüseyin Demircioğlu Akademisinde teorik, politik, örgütsel ve askeri eğitimlerden geçtikten sonra ağır silahlarda uzmanlık eğitimi aldı. 

Taylan Kutlar yoldaş Ağustos 2012’de bir grup yoldaşıyla birlikte Rojava’ya geçti. Heyecanla, tutkuyla, coşkuyla Rojava devrimine katıldı. Derik, Rimelan ve Til Koçer’de yürütülen tüm cephe savaşlarında aktif yer aldı. Köylerin, kasabaların, ilçelerin, petrol ve gaz tesislerinin özgürleştirilmesinde doğrudan uzman bir savaşçı olarak görevlerini cesurca yerine getirdi. Havan ve doçka silahlarını etkin kullandı. Cephelerdeki mevzilerin düşman tarafından kuşatılması ve baskına uğraması süreçlerinde yoldaşlarıyla birlikte cesurca savaştı. Mevzileri asla terk etmedi. Düşmanın almasına izin vermedi. Partisini savaş cephesinde en iyi şekilde temsil etti.

Sınır hattının korunmasında ve gümrük çalışmasında da görev aldı. Miktarı yüksek paraların dolaştığı, malların ticaretinin yapıldığı bu çalışmada asla bir yanlışı olmadı. Sade ve doğal devrimci bir yaşamın gereklerine göre davrandı. Bu görevde de alnı ak çıkmayı başardı. Sınırdaki çatışmalarda yine savaşçı kimliği ile öne çıktı. MLKP’nin Rojava’daki komünist militan çizgisinin pratik öncü bir militanı olarak tanındı.

Taylan Kutlar yoldaş Ekim 2014 ortalarında yüz yılın direniş savaşında yerini almak üzere Şehit Sarya ile herhangi küçük bir tereddüt göstermeden Kobanê’ye geçti. Faşist sömürgeci Türk devletinin desteği ile Kobanê’ye saldıran IŞİD’e karşı sokak sokak, ev ev, oda oda göğüs göğüse yürütülen savaşta da militanca yerini aldı. Kendini asla sakınmadı. Kobanê’deki MLKP savaşçılarının komutanlığını yaptı. MLKP’nin militan savaşçı çizgisini, militan savaşçı duruşuyla en yükseğe taşıdı. Kobanê özgürleşene kadar bu görevi başarıyla yerine getirdi.

Şehit düştüğünde, MLKP/ FESK Dersim Kır Gerilla Birliğinin komutanıydı Taylan Kutlar yoldaş. Sömürgeci faşist Türk ordusunun psikolojik savaş eşliğinde yüksek teknikle Dersim’de yürüttüğü savaşa karşı yoldaşlarıyla birlikte baş eğmez bir direniş ortaya koydu. Aralık 2018 kışında, MLKP Kürdistan FESK Kır Gerilla Birliğinin tek başına üstlendiği mağaraya sömürgeci faşist Türk ordusunun saldırısı oldu. Taylan Kutlar yoldaşın komutasında, birlikte şehit düştüğü Hıdır Çallı yoldaş ve diğer FESK Kır Gerilla Birliğinin savaşçıları büyük bir direniş ortaya koydular. Mağaranın içinde keleşleriyle, el bombalarıyla, B-7 ile tam dokuz gün süren çatışmada düşmana en az iki ölü ve çok sayıda yaralı verdirerek başları dik çıkmayı başardılar.

Kürdistan’ın Rojava’sı ve Dersim’i; Türkiye’nin İstanbul varoşları üyesi olduğu MLKP’den yoldaşları bu kahraman komünist savaşçıyı asla unutmayacaktır, unutturmayacaktır!

HIDIR ÇALLI (ÖZKAN ASLAN)

İstanbul’da başladığı devrimci çalışmaya Rojava’da Kobanê, Siluk ve Girê Spî’de, Başur Kürdistan’ında Şengal’de ve en son Kuzey Kürdistan’ın Dersim’inde gerilla olarak sürdürdü.

Sömürgeci faşist Türk devletinin desteğiyle Kobanê’yi işgal etmek isteyen IŞİD’le savaşmak için 2014’de İstanbul’dan Kobanê’ye geçti.  Kora kor bir savaşın içine hesapsızca girdi. Onur, adalet ve özgürlük için savaşan ve şehit düşen kahramanlarla yan yana savaştı. Kobanê savaşında Özkan yoldaş cesur savaşçı kimliği ile öne çıktı, tanındı.

2015 baharında Cizir kantonuna geçti. Şehit Serkan Tabur’unun bir savaşçısı olarak, Şehit Rubar hamlesinde yerini aldı. Mebruka, Siluk, Girê Spî’yi özgürleştirme, devrimi Arap halklarının yaşam alanlarına doğru genişletme hamlesinde cephede ve yine en önde görev üstlendi. Yoldaşların güven içinde birlikte savaşmakta tereddüt etmedikleri bir yoldaştı Özkan yoldaş.

Şengal’ın ve Êzidî halkının savunmasında da görev aldı.

Partisi MLKP’nin Dersim’e kır gerilla birliği çıkardığını öğrendikten sonra kendi topraklarına bir savaşçı olarak gitti.

Hıdır Çallı yoldaş, Aralık 2018 kış üstlenmesini yaptıkları mağaranın düşman tarafında basılmak istenmesi karşısında silahı, iradesi ve onuruyla büyük bir direnişin öncü savaşçısı oldu. Ne üslerini ne onurlarını ne de şehitlerden devraldıkları direniş çizgilerini asla teslim etmediler. Düşmana kayıp verdirerek geri çekilmelerini sağladırlar.

Onlar, ezilen ve sömürülen halkların özgürlüğü için çıktıkları bu yolda savaşarak şehit düştüler.

Onlar, destansı bir miras bıraktılar halklara.

Hıdır Çallı ve Taylan Kutlar yoldaşlar ezilen halklara, devrimcilere, komünistlere böyle onurlu, direngen, militan savaşçı bir tarih devrettiler.

Taylan Kutlar ve Hıdır Çallı yoldaşların ailelerine başsağlığı diliyoruz. Rojava halkı Adil’ini ve Özkan’ını Dersim’de şehit verdi. Rojava ve Kuzey Suriye halkının da başı sağ olsun.

Şehitlerimizin bizlere devrettiği onur ve özgürlük bayrağını en yüksekte tutacağımıza, sosyalizm ve komünizm düşlerini gerçek kılana kadar savaşı sürdüreceğimize ailelerine, dostlarına ve tüm sevenlerine bir kez daha söz veriyoruz.”

Şehitlerimizin sicil bilgileri

Parti Adı: Adil Yıldırım

Adı Soyadı: Taylan Kutlar

Anne Adı: Sultan

Baba Adı: Battal

Doğum Tarihi: 14.06.1980

Doğum Yeri: Malatya/Arguvan

Şehadet Tarihi: 10 Temmuz 2019

 

Parti Adı: Özkan Aslan

Adı soyadı: Hıdır Çallı

Anne Adı: Makbule

Baba Adı: Ali

Doğum Tarihi: 14.08.1983

Doğum Yeri: Dersim

Şehadet Tarihi: 10 Temmuz 2019”