KCDK-E’den 18-19 Temmuz eylemlerine katılım çağrısı

KCDK-E, 18 ve 19 Temmuz’da Rojava devriminin yıl dönümünde düzenlenecek küresel eylemlere katılım çağrısında bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan KCDK-E Eşbaşkanlık divanı şunları belirtti:

“Women Defend (Kadınlar Rojava’yı Savunuyor), Internationalist Commune (Enternasyonalist Komün), Make Rojava Green Again ve RiseUp4Rojava (Rojava için Ayağa Kalk) platformları olarak; sömürgeciliğe, faşizme, ataerki ve kadın kırımına, ekolojik yıkıma ve dünyanın her yerindeki bütün baskı biçimlerine karşı herkesi 18 ve 19 Temmuz’da küresel eylemlilik gerçekleştirilecektir.

8 yıl önce, 19 Temmuz’da, kadın öncülüğünde, halkların, inançların özgürlükçü, eşitlikçi ortak yaşam devrimi Rojava’da gerçekleşti. Kobanê, Rojava’da başlayan bu devrim tüm dünya insanlığına örnek ve umut oldu. Ortadoğu coğrafyasını derinden etkileyen, gerici ve egemenlikçi güçlerin çıkarlarının önünü tıkayan ve dünya insanlığına umut olan 21. Yüzyılın özgürlükçü kadın devrimi.

Önder Apo’nun demokratik konfederalizm paradigması ve felsefesinin kabul gördüğü Rojava devrimi toplumsal, ekolojik ve kadın özgürlükçü, halkların ve inançların ortak mücadelesi ve inşasıyla ortak yaşamı gerçekleştirerek ve çözüm üreten bir sistem olarak ilk defa Ortadoğu ve bölge halklarında kalıcı bir çözüm geliştirerek büyük umut ve heyecan yarattı.

Kobanê ve Rojava’da insanlık düşmanı DAİŞ çetelerine karşı insanlık adına yürütülen destansı direnişle sadece Rojava ve Ortadoğu’da değil, tüm dünya insanlığında büyük sempati ve destek kazanmıştır. Rojava devrimi sadece Kürtlerin, Arapların, Asurilerin, Türklerin değil, Avrupa’dan, Amerika’ya, Kanada’dan Uzakdoğu’ya kadar birçok halktan ve kıtada enternasyonalist insanlığın direnişi ile Rojava devrimi gerçekleşmiştir.

Rojava devrimi ve Kobanê savunmasında yer alan ve destek olan dünya insanlığı Avrupa’dan, Amerika’ya, Afrika’ya, Japonya, Pakistan, Afganistan’a kadar dünyanın her yerinde Rojava direnişini sahiplendi, Rojava devrimine omuz verdi. Rojava’yı sahiplenerek Rojava devrimini bir insanlık devrimi ve ortak değeri haline getirdiler. 1 Kasım dünya Kobanê gününde tüm dünya ilerici ve hümanist insanlığı Rojava’yı kendi devrimi olarak görerek hareket etmiştir.

Bölgenin gerici ve tekçi ideolojisinin sahibi katliamcı Türk devleti, özgürlükçü, eşitlikçi kadın devrimini boğmak için tüm kirli yöntemlerle saldırmaktadır. İşgalci Türk devleti hem devrimi boğmak hem de DAİŞ gibi çeteleri tekrar canlandırarak, bu çetelerle Noe-Osmancılık hayallerini gerçekleştirmek istemektedir. Bu saldırılar bölge halkları kadar dünya insanlığı içinde büyük tehlike teşkil etmektedir. İnsanlığın ortak değeri olan Rojava’yı savunmak ve sahiplenmek insanlık değerlerini sahiplenmektir.

Bugün insanlığın ortak değerlerini sahiplenmek faşizme, sömürgeciliğe ve soykırıma karşı mücadelede barış içinde yaşanacak bir dünya hepimizin ortak mücadelesiyle mümkündür.

KCDK-E olarak, enternasyonalist dostlarımızın öncülüğünde 18 ve 19 Temmuz’daki tüm dünyada gerçekleştirilecek Rojava devrimini kutlama ve sahiplenme eylemlerine katılarak ortak mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.

KCDK-E olarak tüm Kürdistanlıları, insanlığı, kadın, çocuk, yaşlı, genç, devrimci, demokrat, aydın ve muhalif herkesi 18-19 Temmuz’da gerçekleşecek enternasyonalist yürüyüş ve etkinliklere aktif katılmaya çağırıyoruz.”