Çin’de 2 yeni dinozor türü keşfedildi

Çin’in Sincar bölgesindeki Turpan-Hami vadisinde yeni 2 dinozor türü keşfedildi.

Science et Avenir dergisinde yayınlanan bir habere göre, Çin’in bulduğunu belirttiği 3 dinozor kalıntısından 2’sinin yeni bir türe ait olduğu belirtiliyor. Keşfedilen dinozorların Soropodes cinsinden olduğu ve 15 metreden daha uzun bir türe ait olduğu da belirtildi.

Çin’in Sincar bölgesindeki Turpan-Hami vadisinde, dinozorlara ait çok sayıda kalıntı keşfedildi. 20 yıldır Çin’in benzer türde keşifler yaptığına yönelik açıklamalarda bulunduğu da belirtilen haberde, ilk kez yeni iki dinozor türünün keşfedildiği bilgisi de paylaşıldı.

Kalıntıların çok parçalı olduğu da yazılan haberde dinozorların omurgası ile göğüs kafesine ait kalıntılar bulunduğu belirtildi.

Çin Bilim Akademisi’nden Xiaolin Wang tarafından yapılan analizlere göre söz konusu dinozorların günümüzden 130 bin ile 120 bin yıl öncesine ait olduğu bilgisine de yer verildi.

Tespit için ise araştırmacılar ülkede bulunan diğer dinozor kalıntılarından faydalanıyor. Araştırmacıların çalışmaları ise Scientific Reports dergisinde yayınlandı. Soropodes dinozorları var olan en büyük dinozorlar olma özelliğini de taşıyor. 4 tonluk kiloları olan dinozorların uzunlukları 5 katlı binadan daha fazla da olabiliyordu.