Aynı anda birden fazla iklimsel felaket yaşanabilecek !

Nature Climate Change dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, küresel ısınmayla birlikte dünyanın birçok bölgesi birden fazla iklimsel felaketle aynı anda karşı karşıya kalacak.

Hawai Üniversitesi Deniz Biyolojisi Enstitüsü uzmanlarınca yapılan çalışmada bugüne kadar küresel ısınmaya dair yapılan araştırmalar da incelenerek, ısınmanın sonucu olarak birden fazla iklimsel felaket olasılığı üzerinde duruldu.

Bu çalışmaya göre, yüzyılın sonuna doğru dünyanın özellikle bazı bölgelerinde birden fazla iklim kaynaklı felaket aynı anda yaşanabilir. Bu felaketler arasında kuraklık, yangınlar, okyanus sularının asitlenmesi, seller ve kasırgalar örnek gösterildi.

Araştırmaya göre, küresel ısınma kaynaklı felaketlerin özellikle deniz ve okyanus kıyısındaki tropikal bölgeleri vuracak. Buna karşın kutuplara yakın bölgeler birden fazla felaketi aynı anda yaşama konusunda daha korunaklı yerler olacak.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2015 yılında kabul edilen İklim Anlaşması’nda konan ve küresel ısınmanın en fazla 2 derece ile sınırlandırılması hedefinin gerçekleşmesi halinde dahi birçok yerde birden fazla yerde felaketler meydana gelebilecek. Araştırmada örnek gösterilen kentlerden olan New York’ta küresel ısınmanın 2 derecede kalması halinde dahi aynı anda ortalama 2 ayrı doğal afet yaşanacak.

Küresel ısınmanın 2 derecenin üstünde olması halinde ise New York’ta aynı anda 4 ayrı felaket meydana gelme ihtimali var. Meksiko, Los Angeles veya Sydney gibi diğer dünya kentleri de benzer kaderi paylaşacak.

KURAK VE NEMLİ BÖLGELER DAHA FAZLA ETKİLENECEK

Küresel ısınmayla birlikte daha çok kuru iklimin olduğu bölgelerde kuraklık ve yıkıcı yangınların yaşanması söz konusu olacak. Nemli bölgelerde ise aşırı yağışlar ve seller görülecekken, ısınmanın olduğu okyanuslarda ‘süper fırtınaların’ görülme ihtimali artacak. Buna örnek olarak geçtiğimiz yıl ABD’nin Florida eyaletin ağır bir kuraklık ve rekor düzeydeki sıcaklıkların yol açtığı yüzlerce yangın meydana gelirken, Michael kasırgası da milyarlarca dolarlık tahribata yol açmıştı.