En hızlı büyüyen kara delik keşfedildi ve hızla evreni yiyor

Space.com, yeni keşfedilen kara deliğin Samanyolu'nun merkezindeki kara delikten 500 kat daha büyük olduğunu ve ışığın bile deliğin çekiminden kaçamayacağını bildirdi.

Bilim insanları, tüm Güneş Sistemimizin ufkunun arkasına sığabileceği kadar büyük bir kara delik bulduklarını iddia ediyor.

Ve endişe verici bir şekilde, Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden bilimsel araştırmacılara göre, kara delik evrenden Dünya boyutunda ısırıklar alıyor.

Baş araştırmacı Dr Christopher Onken, keşfin "samanlıkta çok büyük, beklenmedik bir iğne" gibi olduğunu söyledi.

Space.com, yeni keşfedilen kara deliğin Samanyolu'nun merkezindeki kara delikten 500 kat daha büyük olduğunu ve bu sınır çizgisini veya fenomenin kenarını geçtikten sonra ışığın bile deliğin çekiminden kaçamayacağını bildirdi.

Onken, "Gökbilimciler 50 yıldan fazla bir süredir bunun gibi nesneleri arıyorlar. Binlerce daha sönük nesne buldular, ancak bu şaşırtıcı derecede parlak, fark edilmeden kayıp gitti" dedi.

Kara delik, ilk keşfedilen kuasar (yıldız benzeri bir nesne olarak da bilinir) olan 3C 273'ten sekiz kat daha parlak, bir kara deliğin kenarlarından koparken parçacıkları ışık hızına yakın bir hızda fırlatan göksel bir nesne.

Onken, "Şimdi bunun neden farklı olduğunu bilmek istiyoruz - feci bir şey mi oldu? Belki de iki büyük galaksi birbirine çarptı ve onu beslemek için kara deliğe bir sürü malzeme akıttı" dedi. 

Çalışmanın ortak yazarlarından biri, "Bu rekorun kırılmayacağından oldukça eminiz. Esasen bunun gibi nesnelerin saklanabileceği gökyüzü tükendi" dedi.

Nasa, Hubble Teleskobu hakkında bir blog yazısında, "Kuasarlar, galaksimizin tüm enerji çıktısının yüzlerce hatta binlerce katını yayma yeteneğine sahiptir, bu da onları tüm Evrendeki en parlak ve enerjik nesnelerden bazıları yapar ."

Dr Onken ve ekibi, yeni keşfedilen kuasarın amatör teleskoplarla gözlemlenebilecek kadar parlak olduğunu söyledi.