Suriye’deki hava saldırılarını İsrail üstlendi

İsrail ordusu Suriye askeri tesirlerine karşı bir dizi “büyük çaplı” saldırıyı üstlenerek, roket atışlarına “yanıt” olduğunu belirtti

Salı günü İsrail hava savunma sistemleri, Suriye’den İsrail’in kuzeyine doğru atılan dört roketi önledi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, aynı gün içerisinde İsrail ordusunun hava saldırıları düzenlediğini bildirdi.

Çarşamba sabahı bir açıklama yapan İsrail ordusu, Suriye rejim güçleri ve İranlı El Kudüs güçlerinin mevzilerine karşı “büyük çaplı” hava saldırıları düzenlediklerini belirtti.

Yazılı açıklamada, “İsrail ordusuna ait savaş uçakları İranlı El Kudüs güçleri ile Suriye ordu güçlerinin 10 dolayındaki askeri hedeflerini vurdu” denildi. Hedef alınan noktalar arasında karadan havaya füzeler, genel karargahlar, depolar ve askeri üslerin bulunduğu belirtildi.

İsrail ordusu, çoğu başkent Şam yakınında olmak üzere hedef alınan yerlerden altısını gösteren bir harita da yayınladı.

Suriye haber ajansı Sana, Suriye hava savunma isteminin İsrail’in “ağır saldırısına” karşılık verdiğini ve bir çok füzeyi düşürdüğünü belirtti.

Saldırılarda ölü ya da yaralı olup olmadığı belirtilmedi. İsrail ordusu, Suriye üzerinden yapılacak roket atışlarından Şam hükümetini sorumlu tutacaklarını belirtti.

İsrail ordusu geçen hafta Gazze Şeridi’nde de İslami Cihad örgütüne yönelik şiddetli hava saldırıları düzenlemişti. Eş zamanlı olarak Şam’da İslami Cihad’ın yöneticilerinden Ekrem Acuri’nin evine de hava saldırısı yapılmıştı. İsrail bu saldırıya ilişkin yorum yapmamıştı. Saldırıda Ekrem Acuri’nin oğlu dahil iki kişinin ölümüne yol açmıştı. Gazze’de ise İslami Cihad’ın komutanı Baha Ebu El Ata, İsrail saldırısında öldürülmüştü. Gazze’ye saldırılarda iki gün içinde toplamda 34 kişi ölmüş, 110 kişi yaralanmıştı.