Amedli avukatlar: Elçi Cinayeti'nde etkin soruşturma yok

Amed'de avukatlar, Tahir Elçi Cinayeti'nde etkin bir soruşturma yürütülmediğine dikkat çekerek, katledenlerin hesap vermesini istedi.

Amed Barosu, Sur’da Dört Ayaklı Minare önünde devlet güçlerince katledilen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması talebiyle her hafta düzenledikleri oturma eyleminin 141’incisini düzenledi. Eyleme, Baro Başkan Yardımcısı Sertaç Buluttekin ve birçok avukatlar cübbeleriyle katıldı. Açıklamayı baro adına Buluttekin okudu.

'KATLEDİLMİŞ NİCE İNSANIMIZI ANIYORUZ...'

Buluttekin, şunları kaydetti: “Bu etkinliklerimizde Tahir Elçi’nin şahsında diğer taraftan darbelerde, sıkıyönetimlerde, OHAL’ler de katledilenleri, faili meçhul binlerce canı, gözaltında kaybedilen yüzlerce insanı, asit kuyularına atılan insanları, küçücük bedeni bombayla parçalanan Ceylan Önkol’u, Roboski’de bedenleri savaş uçaklarından atılan bombalarla ile paramparça edilen 34 canı, sokak ortasında vurularak öldürülen ve günlerce cansız bedeninin alınmasına izin verilmeyen Taybet Ana'yı, cansız bedeni derin dondurucuda bekletilmek zorunda kalan Cemile’yi ve sayamadığımız haksız yere katledilmiş nice insanımızı anıyoruz."

'3 YILA YAKINDIR AYDINLATILMIYOR'

Tahir Elçi Cinayeti'nin 3 yıla yakındır aydınlatılmadığını hatırlatan Buluttekin, “Bu kadar uzun bir süre geçmesine rağmen, toplumu derinden sarsan bu cinayete ilişkin etkin bir soruşturma yürütülmedi. Cinayetin aydınlatılması için Diyarbakır Barosu olarak yaptığımız tüm çağrılar maalesef ilgililerin ve yetkililerin suskunlğu ile karşılık buldu” dedi.

YETKİLİLERE: VAZİFENİZİ YAPIN!

Cinayetin aydınlatılması konusunda ilgili yetkililere seslenen Buluttekin, şunları söyledi: “Başta Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı olmak üzere ilgili tüm yetkililere seslenmek istiyoruz; gerek bizler ve gerekse de toplum Tahir Elçi Cinayeti'nin aydınlatılması için gereken sabrı fazlası ile ortaya koydu. Sizler de artık gerekli iradeyi ve cesareti gösterin ve üstünüze vazife bu cinayeti aydınlatmak için gerçek, samimi ve etkin adımları atın."