Bilgen: Kriz böyle giderse toplumsal patlama olacak!

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, AKP'nin kölelik koşullarını dayattığına ve krizi çözemediğine dikkat çekerek, "Bu kriz böyle yönetilirse, bir toplumsal patlamanın zeminini oluşturacak" dedi.

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bilgen, konuşmasının başında, Bodrum yakınlarında batan teknede yaşamını yitiren mültecileri andı.

Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine değinen Bilgen, "Kimliğinden bağımsız olarak bu kadar hoyratça yaşamına son verilmesi bu coğrafyada işlerin nasıl döndüğüne ilişkin kaygı verici bir tablodur" dedi.

'IMF KARŞITLIĞI DEĞİL, HAMASET'

Bütçe gündemini ele alan Bilgen, IMF karşıtlığının sadece hamaset olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Önümüzdeki hafta komisyona bütçe geliyor ve sonra da Genel Kurul’a gelecek. Elbette bu yeni sistemde de Meclis’in bütçe hazırlama sürecine ne kadar dahil olacağı hem yasama organının saygınlığı açısından belirleyicidir hem de katılımcılık konusunda kritik öneme sahiptir. Eğer bütçe muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmadan Genel Kurul’a inerse bir prosedür tamamlanmış olur ama halka, muhalefete kapalı bir bütçe süreci gerçekleşmiş olur.

Bütçeyle ilgili beklentisi olan ciddi kesimler var. Türkiye şu anda IMF ile çalışmıyor ama IMF koşullarından 3 kat daha kötü koşullarda piyasaya para sokmanın derdiyle yanıp tutuşuyor. IMF’ye niye karşıyız? Sembolik mi yoksa esastan mı karşıyız? Eğer başka ülkelerin IMF ile çalıştığı koşullardan daha kötü koşullarda faizle borçlanıyorsak, bu yapılan IMF karşıtlığı sadece hamasettir. Biz elbette sadece faiz ve borçlanma üzerinden bütçe tartışmayacağız. Ama bugüne kadar karşı durulan, iddia edilen yaklaşımın tam tersi sergilenecekse bu, ülke için büyük kaygıları beraberinde getirir."

'AVRUPA İLE KARŞILAŞTIRMAK İÇİN...'

Bilgen, "Emeklilikte yaş kaygısı taşıyanlara karşı sergilenen tavır benzer beklentilerdeki tüm kesimlere de uygulanıyor" diyerek, şöyle devam etti:

"SMA hastalarının ilaçlarının karşılanmaması konusunu duymazlıktan gelen yaklaşımın bütçedeki önceliği de farklı olacaktır. Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili anlamsız açıklamalarla kamuoyu manipüle ediliyorsa, sağlık harcamaları gibi eğitim harcamaları gibi en hayati konularda da kamuoyu yanlış yönlendirilerek bu bütçe süreci yönetiliyor demektir.

Emeklilikte Yaşa Takılanlara dair tavır koyanlar, Avrupa’daki yaşam süresi ile Türkiye’deki yaşam süresini karşılaştırıyor mı? Ya da Avrupa’daki ücretlerle Türkiye’deki ücretleri karşılaştırıyorlar mı?"

Bilgen, önümüzdeki günlerde asgari ücretle ilgili tartışma yapılacağına dikkat çekerek, "Resmi enflasyon rakamlarını sunma konusunda bile pazarlıkçı yaklaşan bir anlayışla karşı karşıyayız. Ne ücretlerde Avrupa ile karşılaştırma yapıyorsunuz, ne yaşam kalitesi konusunda karşılaştırma yapıyorsunuz. Sadece çalışma süresi ile ilgili karşılaştırma yapıp kamuoyunu yanıltıyorsunuz" dedi.

Türkiye’de asgari ücretin 280 dolara indiğini vurgulayan Bilgen, şöyle konuştu: "280 dolarlık asgari ücret Avrupa’nın neresinde var? Sadece dünyada insanların köleleştirilerek çalıştırıldığı ülkelerde var. İstanbul 3’üncü Havalimanındaki rögardan çıkan cenaze gösteriyor ki, 18. Yüzyıl Avrupasında sanayinin ağır koşullarında ya da Amerika’da çalıştırılan kölelerle benzer koşullar var. Çalışma koşulları ve ücretler başka bir yüzyıla ait olacak ama çalışma süresiyle ilgili Avrupa kıyaslaması yapacaksınız. Biz tüm partileri bu konuda kararlı olmaya davet ediyoruz."

'TOPLUMSAL HAYAT DA CİDDİ ŞEKİLDE ETKİLENECEK'

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, önümüzdeki günlerin sadece rakamları, finans sektörünü değil, toplumsal hayatı da ciddi bir şekilde etkileyeceğini ifade ederek, "Bu kriz böyle yönetilirse, bir toplumsal patlamanın zeminini oluşturacak" uyarısında bulundu.