Emek ve Özgürlük İttifakı: Sistemi emekçiden yana değiştirmek istiyoruz

Emek ve Özgürlük İttifakı, “Değiştireceğiz” şiarıyla İstanbul Okmeydanı’nda emekçilerle bir araya geldi. İttifak, sistemi emekçilerden yana değiştirmek istediklerini vurguladı.

Okmeydanı’nda toplantının yapıldığı salona, “Değiştireceğiz, her iş yerine sendika girecek” ve “Emekçiler haklarını kazanacak” yazılı pankartlar asıldı.

Toplantıya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay ve ittifak bileşenleri temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

İŞÇİ VE EMEKÇİLER BİR YILDA EN AZ 1500 EYLEM YAPTI

Açılış konuşmasını yapan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Parti Meclisi (PM) Hakan Koçak, “İttifak, sistemi emekçilerden yana değiştirmek istiyor. Pastanın nasıl bölüşüleceğine dair fikirler var” dedi.

2022 yılı içerisinde işçi ve emekçilerin sürekli sokakta olduğunu ve en az bin 500 eylem düzenlendiği ifade eden Koçak, Emek ve Özgürlük İttifakının da sokakta yaşanan mücadele sonucu oluştuğunu sözlerine ekledi.

Koçak şunları ifade etti: “Diğerlerden farklı ‘siz oturun seçimde bize oy verin’ demiyor. İttifak, işçi ve emekçilerin verdiği mücadelenin büyütme çağrısında bulunuyor. Bu yolla çıkarken Türkiye işçi sınıfının mücadelesinden heyecan alıyoruz. Ekmek, gül ve hürriyet için yolla çıktık.”

ÜLKENİN BAŞINDA BİR DESPOT VAR

 Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Türkiye’nin 450 milyar dolar borcunun olduğuna dikkat çekti.

 “Bıçak kemiğe dayandı” diyen Öztürk, “Bizim iktidarımızda işçiler sadece 6 saat çalışacak. Kömür ocaklarında çalışan halkımız yaşamını yitiriyor. Biz kömür ocaklarını, halkın yanından geçemediği hastaneleri kamulaştıracağız. Şu anda ülkenin başında çok despot, karanlık bir iktidar var. Bu iktidarın değişmesi gerekiyor. Peki kim değiştirebilir? Biz değiştirebiliriz. Üreten biziz, yöneten de biz olacağız” şeklinde konuştu.  

SENDİKAL BÜROKRASİYİ DE BİZ YIKACAĞIZ

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Cumhur ve Millet ittifaklarını sert eleştirdi.

Düzen muhalefetine “hayır” dediklerini vurgulayan Akdeniz, “Sendikal bürokrasiyi de biz yıkacağız. Bağımsız bir güç olarak demokrasi güçlerinin bir araya gelmesini sağlayacağız. Türkü, Kürdü ve Arabı ile işçilerin birliğini sağlayacağız. İşçilerin huzuru yok. Huzur olmayınca savaş olur. Biz ittifak olarak bu savaş politikalara son vereceğiz” dedi.  

AKP İKTİDAR ÜLKENİN GELECEĞİNİ ÇALMAYA DEVAM EDİYOR

Buluşmada atık kağıt işçisi Mesut Aygün ve EFT işçisi Gülşen Balta, yaşadıkları haksızlıkları anlatırken, HDP Sözcüsü Ebru Günay ise, yaşamını yitiren işçileri andı.

Günay, “AKP iktidarının savaş, katliam, kırım, ölüm ve yoksulluk politikası can almaya ve canlarımızı yakmaya devam ediyor. AKP iktidarı bu ülkenin geleceğinden çalmaya devam ediyor. Biz bu AKP iktidarına ve otoriter sisteme karşı yolla çıktık. Bu yolda omuz omuza, birlikte mücadele ederek yürüyeceğiz. Emek ve Özgürlük İttifakı kadınların, gençlerin, işçilerin, emekçileri, Kürtlerin, Alevilerin ve derdi demokrasi olanların sesidir” şeklinde konuştu.

“Emek ve Özgürlük İttifakı halklara özgürlük ile emek sömürüsünün olmadığı bir dünyanın mümkün olduğunu gösteriyor” diyen Günay, AKP’nin politikalarından en çok etkilenenler arasında işçi ve emekçilerin olduğunu söyledi.

Günay, “Biz bu işçi kırım politikalarına karşı alanlarda işçi yoldaşlarımızla mücadele edeceğiz. Bu kırım politikalarına hep birlikte dur diyeceğiz. İktidar bunu yaparken en çok da sendikal mücadeleyi engelliyor” diye ekledi.

HEP BİRLİKTE DEĞİŞTİRME ÇAĞRISI

Emekçilere, “Hep birlikte değiştirme” ve “Sömürüsüz bir Türkiye’yi Demokratik Cumhuriyet ruhuyla hep birlikte inşa etme” çağrısında bulunan Günay, “Çünkü bu yüzyıl kadınların, gençlerin, işçi ve emekçinin yüzyılıdır. Emek sömürüsünün en görünmeyen kesimi kadınlardır. Kadın mücadelesi büyüterek, ‘jin, jiyan, azadî’ ruhuyla kadın özgürlükçü bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

Günay Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarına da dikkat çekerek, “Kobanê ruhuyla Rojava ruhuyla verdiğimiz mücadeleyi büyüteceğiz” dedi. Bu esnada salondan, “Biji berxwedana Kobanê” sloganı yükseldi.