HDP Gençlik Meclisi'nden dayanışma çağrısı

HDP Gençlik Meclisi, gençleri koronavirüs dolayısıyla yaşlılara ve hastalara destek olmaya çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin partinin Amed il binasında açıklama yaptı. HDP’nin yapılacak açıklamalara kitlesel katılmama kararı nedeniyle, toplantıya Gençlik Meclisi Sözcüsü Betül Ünsal, Genç Kadın Meclisi üyesi Beritan Yaşar ve Diyarbakır Gençlik Meclisi üyesi Yılmaz Uzun katıldı.

'KAPİTALİST SİSTEM ÇARESİZ'

Açıklama yapan HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Betül Ünsal, koronavirüs nedeniyle kapitalist sistemin çaresiz kaldığını, ekonomik ve toplumsal krize girdiğini belirterek, sistemin ekolojik dengeyi bozarak, bu tür küresel salgın ve afetlerin yaşanmasına neden olduğunu söyledi.

'SAĞLIĞI DEĞİL, KENDİ EKONOMİLERİNİ ÖNEMSİYORLAR'

İktidarın tüm doğal afet ve kriz alanlarında meseleyi iç güvenlik meselesine dönüştürdüğünü dile getiren Ünsal, “Türkiye gibi despotik, otoriter yönetimler başta olmak üzere devlet yetkilileri açısından en önemlisi insan sağlığından ziyade ekonomik öncelikleridir. Vaka verilerinin saklanması, bilgilerin toplumla şeffaf paylaşılmaması gibi durumların ekonomik nedenlerden olduğu bilinmektedir. Hükümetin bugüne kadar yaptıkları ve söylediklerini göz önüne bulunduğumuzda yeterince şeffaf ve sistemli çalışmadığı görülüyor” diye konuştu.
Sermaye ve kara dayalı sağlık sisteminin çözüm üretmek yerine krize yol açtığını ifade eden Ünsal, “Bu krizden halk demokratik ekolojik toplum paradigmasını geliştirmelidir. Örneğin; köylerde komünal doğal toplum birlikteliğini, köy yaşamında yaratılan sağlıklı yaşamı demokratik ekolojik eşit bir komünal yaşam olarak hayata geçirmek gereklidir. Kentlerde de dayanışma ağı güçlendirilmelidir” diye belirtti.
Virüsten korunmak amacıyla toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Ünsal, kamuoyunu sosyal medya hesaplarından aktif bir şekilde bilinçlendireceklerini ve sağlık platformlarının bu sürece dair bilgileri toplumla paylaşacaklarını söyledi.

'GENÇLER YAŞLI VE HASTALARA DAYANIŞMA GÖSTERMELİ'

Risk grubunda bulunan 60 yaş üstü veya kronik hastaların ihtiyaçlarını karşılamaya dönük çalışma başlattıklarını belirten Ünsal, şunları söyledi: “Bu çalışmayla birlikte de her genci apartmanında, mahallesinde veya en yakın çevresinde kendi hijyen kurallarını da hayata geçirerek bu dayanışmaya çağırıyoruz. Dayanışma noktasında güç verecek her genç arkadaşımızla iletişim kurmak içinde sosyal medya hesapları veya bulundukları il-ilçelerde HDP binasına uğrayarak bildirmeleri yeterlidir.”
Partinin Genel Merkezi’nde Kriz Masası’nın oluşturulduğunu söyleyen Ünsal, bilgilendirme, tedbir ve öneriler konusunda yapılacak açıklamaların dikkate alınmasını istedi.
Yaşanan krizlerin birbirinden bağımsız olmadığını vurgulayan Ünsal, genlere “Yaşama son vermek çözüm değil, çözüm dayanışmadır, dayanışma yaşatır” diye seslendi.