HDP'ye saldırı protesto edildi: Cevabımız direniş olacak

HDP'ye yönelik saldırı birçok kentte protesto edildi. Eylemlerde "Direniş alanımızı büyütüp cevap vereceğiz" mesajı verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi'ne yönelik polisin saldırı ve provokasyonu ile Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran'a yönelik tehdidi birçok kentte protesto edildi.
 
ANKARA 
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi önünde gerçekleştirilen polis provokasyonuna ilişkin basın toplantısı düzenledi. ÖHD Ankara Şube’de yapılan basın toplantısında, “Parastın dê seri netewine! /Savunma Biat Etmeyecek!” pankartı yer aldı. Toplantıya, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Toplumsal Hukuk, Demokrasi İçin Hukukçular (DİH) katıldı.
Avukat Nuray Özdoğan, son aylarda artan Ankara Emniyeti'ndeki iddialarını hatırlatarak, "En güncel örneği ile Ankara Barosu tarafından Ankara Emniyetindeki işkence iddiaları ile ilgili 9 ayrı suç duyurusu yapıldığı açıklanmıştır. Bunun yanında bizler, Ankara’da işkence ve kötü muamelenin sadece emniyet binalarında gerçekleşmediğini gayet iyi biliyoruz” dedi.
İşkencenin yaygınlaşmaya devam ediyor olmasının en endişe verici insan hakları sorunlarından biri haline geldiğini belirten Özdoğan, “İşkence ve kötü muamele uygulamalarının sorumlusu olan kolluk güçleri, cezasızlık zırhı ile korunduklarını bilmekte, bunun güveni ile hareket etmektedirler” diye belirtti.
İşkenceyle gözaltına alınan Avukat Yunus Emre Şahan, HDP Genel Merkezi önüne gözlemci olarak giden avukat arkadaşlarının alınmamaları üzerine kendisinin de gittiğini söyledi. Şahan, şunları aktardı: “Caddenin iki tarafı da tutulmuştu. Biz de Ankara Barosu’nu arayarak avukat göndermelerini talep ettik. Birkaç meslektaşımla tekrar HDP binasına giriş yapmak istedik. Önümüzde 50 tane polis durdu ve sözlü münakaşa yaşadık. Hukuki hakkımız olduğunu belirtmemize rağmen engelleyici siyasi dillerini kullandılar. Bir polis, özellikle provoke etmek için ‘Sen polise nasıl vurursun’ diye bana bağırdı. Diğerleri de müdahale ederek küfür, tekme vurmaya başladılar. Polis olduklarını bildiğimiz ama devletin kolluğu tanımına uyacak şahıslar değillerdi. Özel olarak faşizm üstü yetiştirilmiş gibiydiler. Türkiye’de legal olan bir siyasi partiye destek amaçlı avukatlar da halk da gidebilir. Sonuna kadar takipçisi olacağız. Emniyet güçlerinden de şikayetçi olacağız.”
 
BATMAN 
HDP Batman İl Örgütü, partilerine yönelik saldırıyı protesto etti. Eyleme HDP Batman milletvekilleri Feleknas Uca, Necdet İpekyüz, Mehmet Rüştü Tiryaki, TJA, Barış Anneleri Meclisi, HDP Batman İl Örgütü’nün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartının açıldığı eylemde konuşan HDP Batman İl Örgütü Eşbaşkanı Hürriyet Kaytar, uzun bir süredir HDP’ye karşı geliştirilen saldırı dalgasının dün yaşanan büyük bir provokasyon girişimi ile yeni bir boyut kazandığını söyledi.
Feleknas Uca da Türk İçişleri Bakanı’nın organizasyonu ile HDP’nin önüne provokasyon amaçlı bir girişimde bulunulduğunu belirterek,“Başaran’ın orada ölüm ile tehdit edilmesi milyonlarca insanın iradesine dönük bir saldırıdır. AKP-MHP siyaseti içerde ve dışarıda kaybettikçe saldırı ve provokasyonları artıyor. Dün yaşanan provokasyon da bunlardan biriydi.  Milyonları temsil eden Başaran’a dönük bu saldırıya karşı boyun eğmeyeceğiz. Herkes iyi bilsin ki HDP hiçbir zaman diz çökmedi, çökmeyecek. Bu saldırı karşısında direniş alanımızı büyütüp cevap vereceğiz.  O polisin işlediği suçtur. Derhal o polis görevden alınsın. Ve hukuk önünde hesap versin” dedi.
Necdet İpekyüz, uzun bir süredir HDP’nin yürüttüğü mücadelenin AKP-MHP rejimi tarafından hedef alındığını belirterek, “Bunu kumpas davaları, kapatma davaları ile yapıyor. Başaran’a yönelik sözler HDP’liler ve Türkiye halklarına yöneliktir. Bunun hesabı demokratik ortamda sorulacaktır. Her cezasızlık her göz yumma bu suça ortak olmaktır. HDP’ye saldırı için zemin oluşturmaya çalışanlar bilsin ki HDP bunlar karşısında direnecektir. Kimseye boyun eğmeyecektir” diye belirtti.
Provokasyon girişimlerine sert tepki gösteren Rüştü Tiryaki, “Milletvekilimize hakaret eden o polis memuru, İçişleri Bakanlığı’nın tepesindekiler bugünden sonra bir kahraman olarak görecekler. Bakanlığın kendisi sadece suç üretiyor. Her gün suç örgütü liderleri nasıl İçişleri Bakanıyla içli dışlı olduğu görülüyor. Bir milletvekili bu açıklıkta tehdit ediliyorsa 85 milyon insan güvence altında değildir” diye konuştu.
 
SİİRT
HDP Siirt İl Örgütü’nün binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi, HDP’ye yönelik saldırıyı protesto etti. Eyleme HDP Siirt Milletvekilli Sıdık Taş, görevleri gasp edilen Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, TJA, Barış Anneleri Meclisi ile HDP Siirt İl Örgütü ve çok sayıda kişi katıldı. “HDP gel e kes nikare îrade ya gel bişikîne” pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP Siirt Milletvekilli Sıdık Taş, yaşanan provokasyon girişimine tepki gösterdi.
AKP-MHP iktidarının Kürtlerin kazanımların dönük saldırılarını her geçen gün artırarak devam ettirdiğini belirten Taş, “Bunların halka vereceği bir şey kalmadı. Bundan kaynaklı provokasyon ve kutuplaşma üzerinden kendini var etmeye, saltanatını sürdürmeye çalışıyor. Dünkü olayda bunlarda biridir. Provokatörler ile merkezin önüne gidenlerin amacı HDP’nin önünü kapatmak. Ancak onlar bilsin ki hiçbir saldırı bize geri adım attırmaz. Bu mücadelenin geri adım attığı bir dönem olmamıştır ve olmayacaktır. Kendine muhalif diyen herkes bu provokasyon karşısında tutum almalı” dedi.
 
MARDİN
HDP Mardin İl Örgütü, parti binası önünde provokasyon girişimini protesto etti. “Em HDP’ê diparêzin/HDP’yi Savunuyoruz” yazılı pankartın açıldığı eyleme, HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ve Mardin Emek ve Demokrasi Platformu da katıldı. HDP İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, HDP’nin savaşa karşı barış, ölüme karşı yaşam siyasetini esas aldığı için hedef alındığını belirterek, tehdit ve saldırıların Türkiye halklarının ortak yaşam iradesine dönük olduğunu söyledi.
HDP Milletvekili Pero Dündar, iktidarın başarısızlıklarını HDP’ye dönük saldırılarla örtmeye çalıştığını ifade ederek, “Operasyona çıkıyorlar, istedikleri gibi olmayınca HDP’ye saldırıyorlar. İktidarını ayakta tutamıyorlar, HDP’ye saldırıyorlar. HDP gençliktir, kadındır, halktır. HDP’nin varlığını kendilerinin gidişi olarak görüyorlar. HDP her zaman onların boğazında kılçık olarak kalacak. Soylu bizim muhatabımız bile olamaz. O ancak çetelerin, mafyanın muhatabı olur. Aklınızı başınıza alın. HDP bugüne kadar kimsenin önünde diz çökmedi, bundan sonra da çökmeyecektir. 8 Mart’a, Newroz’da, 1 Mayıs’ta nasıl alanlarda olduysak, her zaman da alanlarda olacağız” dedi.
 
İSTANBUL
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, HDP Genel Merkezi'ne yönelik polis provokasyonu ve partinin Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran'a yönelik tehdidi protesto etti. Şube binasında düzenlenen toplantıda açıklamayı okuyan avukat Vedat Ece, provokasyon sırasında üyeleri olan Yunus Emre Şahan'ın da avukat olduğunu bildirmesine rağmen işkence ve kötü muamele ile gözaltına alındığını belirtti. Ece,"HDP Genel Merkezi önünde meydana gelen işkence ve kötü muamelenin sorumluları hakkında gerekli hukuki sürecin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.
 
ADANA
 
Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, de Heykelli (Düş Yolcuları) Parkı’nda bir araya gelerek saldırıları protesto etti. İHD, KESK, CHP, HDP, EMEP, TİP, TÖP, Yeşil Sol, ESP, Halkevleri üyelerinin katıldığı açıklamada, “HDP’yi Savunuyoruz” pankartı açıldı.
Ortak basın açıklamasını okuyan İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş, Başaran’a yönelik tehdidi kınadıklarını belirtti. Tehdidin bir kişi ya da partiye değil tüm ülke ve halkların iradesine yönelik olduğuna vurgu yapan Ataş, “İnsan hak ve özgürlüklerinin temel esaslarından biri olan siyasi örgütlenme hakkını engellememeliler. Adana Emek ve Demokrasi Güçleri olarak HDP’ye ve Başaran'a yapılan bu saldırı ile tehditleri kabul etmediğimizi belirtiyor tüm toplumsal kesimleri barışa, demokrasiye ve insan haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.
 
HATAY
Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri ile HDP Hatay İl Örgütü de HDP'ye yönelik saldırıyı protesto etti. HDP İl Örgütü binası önünde yapılan eylemde, "Geçmişten aldığımız güç ve devrimci miras ile asla yılmadık yılmayacağız" ve "Kadın iradesi ve mücadelesi ile faşizmi yıkacak!" pankartları açıldı. HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, saldırının toplumsal muhalefeti susturma ve tesfiye etmeye yönelik olduğunu belirtti. Nalbant, "HDP'yi savunmak demokratik siyaseti savunmaktır. HDP’yi savunmak Türkiye halklarının özgür ve demokratik ortak geleceğini savunmaktır" dedi.
HDP İskenderun İlçe Örgütü de aynı kapsamda açıklama yaptı. Siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı açıklamada, "HDP umuttur susturulamaz" pankartı açıldı. HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Abdurrahim Şahin, Deniz Poyraz’ı korumayan polisin 3 provokatörü koruduğunu belirterek,  Başaran'ı tehdit eden polisin tutuklanmasını istedi.
 
MERSİN
HDP Mersin İl Örgütü, saldırıyı binalarının önünde yaptıkları açıklamayla protesto etti. “Saldırılar ve tehditler bizleri yıldıramaz” pankartının açıldığı eylemde “Bijî berxwedana HDP”, "Jin jiyan azadi” sloganları atıldı. Eylemde konuşan HDP Mersin İl Örgütü Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, "Partimize ve partili arkadaşlarımıza yapılan en ufak bir saldırıyı kabul etmiyor; Genel merkez binamızın ablukaya alınmasını, Milletvekillerimizin ölümle tehdit edilmesini ve Partili arkadaşlarımızın hukuksuzca gözaltına alınmalarını kabul etmiyor bu anlayışı kınıyoruz" dedi.
 
ANTALYA
Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Attalos Heykelli önünde yaptıkları basın açıklaması ile HDP Genel Merkezi’nin önünde polisin provokasyonunu ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Açar Başaran’a yönelik hakaret ile hedef göstermesini protesto etti. "Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz" ve "HDP yalnız değildir" pankartının taşındığı açıklamada, HDP Antalya İl Eşbaşkanı Ahmet Kaya, yaşanan provokasyona tepki gösterdi.