Evin Cezaevi'ndeki tutsaklar, eylemleri sahiplenmeye çağırdı

Evin Cezaevi’ndeki 7 siyasi kadın tutsak, Jin-Jiyan-Azadi direnişinin yıl dönümünü selamladı, "Kürt ve İran halkıyla birlik olacağız. Tüm demokratik kamuoyundan, halklardan İran halkının ve protestocuların sesi olmalarını istiyoruz" dedi.

İran Evin Cezaevi’ndeki 7 siyasi kadın tutsak, Jina Emînî'nin katledilişinin ve ‘Jin jiyan azadi’ ayaklanmasının yıl dönümü nedeniyle cezaevi avlusunda 14 Eylül’den bu yana oturma eylemi gerçekleştirdiklerini duyurdu.
JİNHA'nın haberine göre tutsaklar, Azadeh Abedini, Sepideh Qalian, Şakila Monfared, Golrokh Iraei, Narges Mohammadi, Mahbobeh Rezaei ve Vida Rabbani, eylemlerini insan hakları savunucusu Narges Mohammadi’nin dijital medya hesabından paylaştıkları bir mesaj ile açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Biz, Evin Cezaevi’nde bulunan siyasi kadın tutsaklar olarak, halkımıza destek olmak ve hükümeti protesto etmek için 24 Eylül’den (14 Eylül) bu yana cezaevi avlusunda oturma eylemi yapıyoruz.

Jina Emînî’nin, İran İslam Cumhuriyeti ajanları tarafından öldürülmesinin üzerinden bir yıl geçti. Ülkemizin kız ve erkek çocuklarının sokaklarda ve cezaevlerinde öldürülmesine, infaz edilmesine, protestocuların kör edilmesine, ayağa kalkanların tutuklanmasına, işkenceye tabi tutulmasına ve hapsedilmesine duyduğumuz nefret ruhumuzda bir yaradır, bir acıdır. Zafer anımıza kadar mücadeleyi sürdürecek motivasyonumuz ve inancımız vardır.
Bizler Evin Cezaevi’nde bulunan siyasi kadın tutsaklar olarak, özgürlük ve eşitlik mücadelesinde İran halklarını destekliyoruz. Otoriter dindarların şiddet içeren, baskıcı ve zalim politikalarını protesto ediyoruz. Şehrivar’ın 24’ünden (14 Eylül) itibaren Evin Kadın Cezaevi’nin avlusunda oturma eylemi yaparak, Kürt ve İran halkıyla birlik olacağız. Tüm demokratik kamuoyundan, halklardan İran halkının ve protestocuların sesi olmalarını istiyoruz.”