KJK: Bu Newroz Önderliğimizin özgürlüğünün vesilesi olacak

KJK Koordinasyonu, 2024 Newroz Bayramını kutlayarak “Mezopotamya ve Ortadoğu halklarının Newroz diriliş bayramlarını kutluyor, bu Newroz'un Önderliğimizin özgürlüğünün vesilesi olacağına olan inancımızı belirtiyoruz” dedi.

NEWROZ 2024

KJK Koordinasyonu, yayınladığı yazılı bir açıklamayla Newroz Bayramını kutladı. Başta Mazlum Doğan, Dörtler, Zekiye Alkan, Rahşan Demirel, Sema Yüce olmak üzere tüm Kurdistan Özgürlük Mücadelesi şehitlerini anan KJK “Kadınlar, Kürt halkı ve Ortadoğu halkları için diriliş ve direniş bayramı olan Önder APO`ya Özgürlük Newroz'u, başta Önder APO olmak üzere canlarını özgür Newrozlar için feda eden şehitlerimize, tüm kadınlara, halkımıza ve Mezopotamya halklarına kutlu olsun diyoruz” ifadelerini kullandı.

KJK’nin açıklaması şu şekilde: “Amed zindanında üç kibrit çöpüyle kendisini zalimin zulmünden çıkışın yolu yapan Çağdaş Kawa Mazlum Doğanlardan, “ateşi söndüren ihanetçidir” diyerek, direniş ateşini gürleştiren Dörtlere, “Newroz, Newroz ateşi yakılarak kutlanır” diyerek Diyarbakır şahsında bütün Kurdistan’a dayatılan korkuyu ve çaresizliği parçalamak için Amed Surlarında bedenini ateşe veren Zekiye Alkanlardan, metropolde yaşayan halkımıza dayatılan mezarı delerek metropol halkımızın Kurdistan`a taşırılmasında bir köprü rolü oynayan Rahşanlara, cinsiyetçi sistemin kadını köleleştirmesine karşı büyük öfkeleriyle, kadın özgürlük militanları olarak tarihe ve insanlığa mal olan Ronahî ve Bêrîvanlardan Sema Yücelere tüm Newroz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Önder APO`nun da ifade ettiği gibi yaşamı en iyi anlayan bu yoldaşlar şahsında şehitlerimize olan bağlılığımızı yeniliyoruz.

Kadınlar, Kürt halkı ve Ortadoğu halkları için diriliş ve direniş bayramı olan Önder APO`ya Özgürlük Newrozu, başta Önder APO olmak üzere canlarını özgür Newrozlar için feda eden şehitlerimize, tüm kadınlara, halkımıza ve Mezopotamya halklarına kutlu olsun diyoruz.

Önder APO yarım asrı aşan amansız mücadelesiyle Newrozları her zamankinden daha fazla özgürlük Newrozu yaparak, yok edilmek istenen bir halkın, kadınların yeniden doğuşunun vesilesi yaptı. Bu nedenle Newroz, ulusal kimlik arayışı olduğu kadar özgür kadın olma arayışıdır, ulusal dirilişi ifade ettiği kadar başta Kürt kadınları olmak üzere tüm Ortadoğu kadınlarının da dirilişini ifade etmektedir. Kurdistan`da kadının yeniden dirilişinin adıdır Newroz.

KADINLAR NEWROZ’U DAHA FAZLA SAHİPLENMELİ

Önder APO`nun geliştirdiği bu yurtseverlik ve ulusal bilince karşı insanlık düşmanları, eko kırım politikalarıyla Kurdistanı insansızlaştırmak ve Kürtleri ülkesizleştirmek istiyorlar. Kadın kırım politikalarıyla, Newrozla dirilen kadınların direniş ruhunu kırarak, Newroz'un renkliliği ve canlılığına tekçi zihniyeti dayatıyorlar. Diktatör rejimlerin bu yok eden, soykırım, kadın kırım, eko kırım politikalarına karşı her zaman ve her yerde Newroz ruhuyla mücadele yükseltilmeli ve Newroz ruhu her zaman en zirvede tutulmalıdır. Önder APO nasıl ki yarım asrı aşkındır her anını bu ruhla yaşıyor ve mücadele ediyorsa, biz kadınlar da her günü Newroz havasında, coşku ve mücadeleyle büyütmeliyiz. Özgür, onurlu ve adil bir yaşamın kapıları biz kadınlar için ancak bu şekilde açılacaktır.

Doğuşu, canlılığı, renkliliği, coşkuyu ve yeniliği ifade eden Newroz, tüm bu özelikleri içinde barındıran kadında en güzel anlamına kavuşurken, aynı ruhu taşımanın verdiği güçle kadınlar Newrozu daha fazla sahiplenmeli ve 8 Mart`tan aldıkları moral ve heyecanla alanlara akarak Dehaklara en iyi cevabı vermeliler.

ÖNDER APO’YA ÖZGÜRLÜK NEWROZU

Önder APO, düşmanın “Newroz Kürtlerin dirilişi, benim de ölümümdür” dediğini, bu nedenle de düşmanın baharda gerillaya, halkımıza daha fazla saldırdığı tespitini yaparken, düşman eğer böyle yapıyorsa bizim daha fazlasını yapmamız, diğer yıllardan daha fazla direnmemiz gerektiğini ifade etti. Önder APO`ya Özgürlük Newroz’u olarak kutlanacak 2024 yılı Newrozu`na yaklaştığımız bu günlerde de Özgürlük Hareketimize ve halkımıza karşı Başûr, Bakur, Rojava ve Rojhilatê Kurdistan`da hazırlanan kirli planları görüyor ve ne olursa olsun bu saldırılara karşı Newroz ruhuyla karşılık vereceğimizi ifade ediyoruz. Çünkü Önder APO, soykırıma uğratılmak istenen, umutsuz ve çaresiz bir halktan sadece bir günü değil, bütün günleri Newrozlu olan, Newroz ruhuyla direnen ve Newroz coşkusuyla yaşayan bir halk gerçekliği yaratmıştır.

Gün, zalimlerin terörüne karşı yarattıkları korkuları yenmek için daha cesaretli adımlar atma ve başarı ateşini her yerde gürleştirme günüdür. Gün, bizi özgür yaşama çağıran Önder APO`ya Özgürlük Newrozu'nda demokratik ve yeni yaşamı yaratmaktan büyük heyecan duyan kadınların, renkleri, zılgıtları ve erkek egemen sisteme karşı isyanlarıyla alanları doldurma günüdür.

Başta kadınlar ve gençler olmak üzere tüm halkımızı, Mezopotamya halklarını Önder APO`ya Özgürlük Newrozu'na katılmaya, özgür yaşam meşalesini yükseltmeye, Newroz`un dirilticiliği ve çekiciliği ile yaşamaya, direnmeye ve özgür yaşamı örmeye çağırıyoruz. Bir kez daha tüm kadınların, gençlerin, Kürt halkının, Mezopotamya ve Ortadoğu halklarının Newroz diriliş bayramlarını kutluyor, bu Newroz`un Önderliğimizin özgürlüğünün vesilesi olacağına olan inancımızı belirtiyoruz.”