Kongra Star, KJK’nin 19. kuruluş yıl dönümünü selamladı

Kongra Star Meclisi, KJK’nin 19. kuruluş yıl dönümünü selamlayarak, "KJK sistemi ile Ortadoğu’da değişim ve dönüşüm yaratmalıyız" dedi.

Kongra Star Meclisi, Kurdistan Kadınlar Topluluğu’nun (Koma Jinên Kurdistan -KJK) kuruluş yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “KJK’nin yıl dönümü Rêber Apo’ya, dağlarda savaşan, zindanlarda direnenlerin yanı sıra dünyanın dört bir yanında ‘Jin jiyan azadî’ felsefesiyle mücadele eden kadınlara kutlu olsun” denildi.

KJK’nin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kırk yılı aşkın çalışma ve emeğinin sonucu olduğunun belirtildiği açıklamada, şunlar belirtildi:

“KJK özgür kadın kimliği, iradesi, görüşü ve demokratik konfederalizmin öncüsüdür. Konfederal sistemin tarihsel birikimi ile bizler özgür iradeye sahip olduk, ataerkil sisteme karşı direndik ve bugün bu düzeyde örgütlendik. Bu örgütlenme sayesinde bugün Kürt kadınları dünya kadınlarına öncülük yapıyor, kendi ordusunu oluşturdu ve Demokratik Ulus felsefesiyle öncülük yapıyor. Bêrîvan Zîlan’ın, Arîn, Sara ve Yüsralar'ın ruhuyla dünya kadınlarına öncülük yapıyor. Özgür kadın felsefesiyle, KJK’yle kadınlar yaşamın öznesi haline geldi ve kadınların kendileri oldular.

Binlerce kadının emekleri sonucu kadınlar akın akın yönlerini dağlara verdi ve kendi özgürlükleri için savaştılar, bugün de şehirde, ovada, her yerde bu görülüyor. Eğer bugün bu sistem içerisinde kendimize güvenerek öncülük yapıyorsak bu 40 yıllık mücadelenin emeği ve birikimidir. Bu mücadele pratiği halkların Önderi olan Abdullah Öcalan’ın çizgisine dayanıyor ki Kürt Halk Önderi şöyle diyor: ‘Toplumun özgürlüğü kadının özgürlüğü ile gerçekleşir.' Kürt kadınları kendilerini bu felsefeye ve özgürlük mücadelesine dayandırarak kendi perspektifini yarattı. Bizler de Rêber Apo’nun ‘Köle kadınla devrim olmaz’ felsefesini esas alıyoruz. Sonuna kadar yürüyeceğiz.

'ORTADOĞU'DA DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM YARATMALIYIZ'

Bir kez daha inanıyoruz ki KJK sistemi ile Ortadoğu’da değişim ve dönüşüm yaratmalıyız. Kendimizi sadece bu coğrafya ile sınırlamamalıyız. Özgür kadın kimliğinin tarihsel birikimlerini onurlu bir şekilde sahipleneceğiz. Bir kadın bile örgütsüz kalmayana kadar çalışmalarımızı evrenselleştireceğiz. Bu nedenle Afganistanlı, Efrinli kadınlar gibi binlerce kadın erkek işgalinin altında yaşamak zorunda kalan kadınlara daha fazla destek olmalıyız. Bu sisteme daha fazla sahip çıkmalı ve geliştirmeliyiz.

'KADINLAR ÖNDER APO’NUN FELSEFESİ ETRAFINDA KENETLENİYOR'

Kürt kadınlar inanç, arayış, öz güç, ideoloji, askeri, siyasi ve toplumsallığı geliştiren Konfederal Sistemi daha fazla sahiplenmelidir. 21. Yüzyıl kadın yüzyılı olacaktır. Kadının rengiyle topraklarımızda özgür yaşam gelişecektir. 21. Yüzyıl kadın yüzyılı oluncaya kadar kadınlar Rêber Apo’nun felsefesi etrafında daha güçlü kenetlenecek, 5 bin yıllık erkek egemenliğinden kendilerini kurtaracaktır.

Kongra Star olarak bu sistemi sonuna kadar sahiplenecek ve bu temelde KJK’nin kuruluş yıl dönümünü bütün özgürlük isteyen kadınlara, Önder Apo’ya, özgürlük savaşçılarına ve dünya kadınlarına kutluyoruz.”