Cemal Nebez Ödülü Kürt öğretmen Zara Muhammed’e verildi

Berlin Cemal Nebez Ödülü, İran tarafından tutuklanan ve daha sonra serbest kalan Kürtçe öğretmeni Zara Muhammedi’ye verildi. Ödülü Muhammedi’nin kardeşi Kani Muhammed’i aldı.

Berlin’deki Cemal Nebez Ödül Komitesi, ilki düzenlenen olan Cemal Nebez  Ödülü’nün Kürtçe dilinin temel haklarını savunan Rojhılat’ın Sine kentinde yaşayan Kürtçe öğretmeni Zara Muhammedi’ye verileceğini duyurmuştu.

Cemal Nebez Ödül Komitesi Kurdistan’ın dört parçası ve diyasporada yaşayan 7 Kürt’ten oluşuyor.  

Zara Muhammedi’nin adına ödülü İsviçre’de yaşan kızkardeşi Kani Muhammedi aldı.  

Komite, Zara Muhammedi’nin ödülü verilmesine ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ödül Zara Muhammadi'ye, Kürt dilini öğretmek, ana dilinin temel hakkını savunmak ve Kürt kimliğinin inkarına karşı mücadele etmek için yorulmak bilmez ve gönüllü çabaları nedeniyle verildi. Zara, dilinin ve kimliğinin kısıtlandığı Kürdistan'ın zor durumunda yıllarca bu yolda devam etti. Haksız cezalara, tutuklamalara rağmen Zara, dil ve kimliğine yönelik adaletsizliğe karşı açıkça ve cesurca ses vermiş, böylece Kürdistan içinde ve dışında bu adaletsizliğe karşı farkındalık yaratılmasında önemli bir rol oynamıştır. Cemal Nebez Ödül Komitesi olarak birçok kadına ilham olan Zara Nishtiman'a ödülü takdim etmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz.”

Kürdistan’ın Rojhılat Sine (Senendec) kentinde Nujin Derneği Sosyal ve Kültür Komisyonu Üyesi olan Zara Muhammedi, öğrencilere Kürtçe ders verdiği için Şubat 2020’de Sine Devrim Mahkemesi tarafından 5 yıl hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

Muhammedi geçtiğimiz Şubat ayında serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan sonra bir video çeken Muhammedi, “Kendimin, ailemin, Nûjîn Derneği üyelerinin ve avukatımın haberi olmadan ve ban ya da avukatım ‘özür dilemeden’ alelacele bırakıldım” ifadelerini kullanmıştı.

“Yargı mercilerini daha önce avukatım aracılığıyla ‘asla özür dilemeyeceğim’ konusunda bilgilendirdim” diyen Muhammedi, “Davama ve yoluma inancım var ve hayatımın sonuna kadar davamdan vazgeçmeyeceğim” şeklinde konuştu.