QSD: Türk devleti 53 köyü hedef aldı

QSD, işgalci Türk devleti ve çetelerinin 53 köyü hedef aldığını, kadın ve çocukları yaraladığını belirtti. QSD, 21 savaşçının şehit edildiği iddiasının gerçek olmadığını duyurdu.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın İrtibat Merkezi, işgalci Türk devleti ve çetelerinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik bombardımanının bilançosunu açıkladı.

Açıklamada, "Türk subay ve istihbaratının Suriye-Türkiye sınırını ziyaret etmesinin ardından, işgalci Türk devleti son 24 saat içinde Kuzey ve Doğu Suriye’nin onlarca köy ve beldesini yoğun bir şekilde bombaladı. Aynı zamanda on binlerce yurttaşın yaşamını tehlikeye attı ve yüz ölçümü büyük olan tarım arazilerini yaktı. Bombardımanla eş zamanlı olarak bölgede keşif uçaklarının hareketliliği de arttı" denildi.

'53 KÖY BOMBALANDI'

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

"Efrîn’in güneyindeki Şêrawa’ya bağlı köyler ile Minbic-Kobanê hattı ve Eyn Îsa ilçesine bağlı köyler hedef alındı. Toplam 53 köy bombalandı ve saldırılarda 40 ton patlayıcı madde kullanıldı.

Efrîn ve Şehba’nın; Soxanek, Aqîbê, Dêr Cimêl, Kiştear, Tinib, Şewarxa, Şewarxa Kalesi, Merenaz, Tat Maraş, Kefer Anton, Minix, Eyn Deqnê, Şêx Îsa, Herbel, Semûqa, Til Medîq, Şehba Barajı, Teane, Mişêrfe ve Zîwan köyleri ile Til Rifet ilçesinin çevresi 700’den fazla kez toplarla hedef alındı.

Minbic ve Bab’da; Hoşeriyê, Cat, Tûxar, Ewn Dadat, Mihsenlî, Ereb Hesen, Um Cilûd, Dendeniyê, Seyada, Yanlilî, Qurt Wêran ve Kawiklî köyleri 177’den fazla kez toplarla bombalandı.

Kobanê’nin Zor Mixar, Şiyûx Jorîn, Xerab Êto, Beyadiyê, Siftek, Boban, Ziyaret, Aşmê ve Mezret Ehmed Mûnîr köyleri ile Miştenûr Tepesi 67’den fazla kez bombalandı.

Mielek, Mişêrfe, Cehbel, Seyd, Cedîde köyleri ile El Saqir Lokantası ve M4 Karayolu 30’dan fazla topla hedef alındı.

Türk devleti köyleri, tarım mevsiminde tarlaları, şehir ve beldeleri kalabalık olduğu saatlerde bilinçli bir şekilde bombaladı. Amacı ise yurttaşlar korkutup göçertmek.

Bombardıman işgalci Türk devletinin soykırım planlarının çerçevesine yapılıyor. Uluslararası garantör taraflar ve hukuk kurumları bu saldırıları kınamalı, Türk devletini bölgede halklara karşı işlediği suçlardan dolayı uluslararası mahkemelerde yargılamalı, işgalin çatışma ve krizlerin temeli olduğunu belirtilmeli.

'TÜRK DEVLETİ YALAN HABERLER YAYIYOR'

Türk devletine bağlı resmi medya da saldırılarla eş zamanlı olarak 21 savaşçımızın şehit olduğu yönünde yalan haberler yaydı. Bu haberler doğru değil. Türk devleti doğrudan yerleşim birimlerini hedef aldı, saldırılarda bir kadın ve bir çocuk yaralandı, onlarca evde hasar meydana geldi.”