TEV-DEM: Saldırı Astana toplantısı ardından gerçekleşti

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Kelar’da Ferhat Şiblî’ye yönelik saldırıyı kınayarak, “Bu saldırı Astana toplantısı sonrası, Irak hükümeti ve KDP’nin işbirliğiyle gerçekleşti” dedi.

17 Haziran’da Süleymaniye’nin Kelar ilçesinde SİHA ile düzenlenen saldırıda şehit düşen Ferhat Şiblî ile üç arkadaşına ilişkin yazılı bir açıklama yapan TEV-DEM, “Öncelikle bütün Kürt halkına, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına ve şehit ailelerine başsağlığı diliyoruz” dedi.

Açıklamada devamla şunlar ifade edildi: “Ferhad Şiblî ve arkadaşları, Türk devletine ait SİHA’lar tarafından Bağdat yakınlarındaki Kelar bölgesinde şehit edildi. Hedef alınma Başûrê Kurdistan’da gerçekleştiği için tehlikeli bir çerçevededir. İşgalci Türk devleti hava sahasını günbegün uçakları için kullanıyor. Suriye ve Irak sınırını aralıksız ihlal ediyor. Uluslararası Koalisyon bölgede olduğu halde bu ihlallere göz yumuyor.

Bu saldırı Astana toplantısı sonrası, Irak hükümeti ve KDP’nin işbirliğiyle gerçekleşti. Bununla Türk devletine SİHA’larla öncü ve komutanların hedef almasının önü açıldı.”

Ferhad Şiblî’nin Rojava Devrimi’nin komutanlarından biri olduğujnu ve on yıllarca halka hizmet ettiğini kaydeden TEV-DEM, “Devrimci ve mücadeleciydi, TEV-DEM’in kurulmasında emek sahibiydi ve TEV-DEM Yönetim Kurulu’nun üyesi olarak çalışma yürüttü. Amacı toplumu her yerde ayırım gözetmeksizin örgütlenmekti. Bölgede bileşenler ve aşiretler arasındaki ilişkilerin kurulmasında rolü büyüktü.

Uluslararası güçlerin, işgalci Türk devletinin komutanlarımızı ve öncülerimizi sürekli bir şekilde hedef alması karşısındaki sessizliğini şiddetle kınıyoruz. Onları ahlak dışı ve insani değerlerden uzak saldırıların ortağı ve sorumlusu olarak görüyoruz” diye belirtti.

Açıklama şu ifadelerle son buldu: “Şehit Ferhad Şiblî ve tüm özgürlük şehitlerinin yolunu takip etme sözü veriyoruz. Faşist Türk devletinin bütün işgal ve tehditlerine karşı mücadeleyi büyütme ısrarımız artıyor. Tüm halklara, siyasi ve ulusal güçlere, sivil toplum birliklerine Şehit Ferhad Şiblî’nin cenaze törenine katılması çağrısı yapıyoruz.”