Denizli’de halk buluşması: İstanbul’u kaybettirdik, şimdi de Türkiye’yi kaybettireceğiz

Denizli’deki halk buluşmasında konuşan İbrahim Akın, İstanbul’dan sonra şimdi Türkiye’yi de Erdoğan’a kaybettireceklerini söylerken Garo Paylan, “10 gün sonra gidecekler ama daha farkında değiller. Abbas yolcu, güle güle Erdoğan" dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimler öncesi Türkiye ve Kurdistan kentlerinde halk buluşmalarını sürdürüyor. Denizli Merkezefendi ilçesinde bulunan Esentepe Newroz Alanı’nda gerçekleştirilen buluşmaya, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın’ın yanı sıra Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu Üyesi Juliana Gözen ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed Milletvekili Garo Paylan katıldı.

Yeşil Sol Parti bayraklarıyla donatılan alanda toplanan yüzlerce yurttaşın slogan ve halayları, buluşmayı adeta bir miting havasına büründürdü. Koma Baran’ın Kürtçe ezgileriyle başlayan buluşmada, beyaz tülbentli Barış Anneleri de bir an olsun coşkudan uzak kalmadı. “Jin jiyan azadî” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarının hiç dinmediği buluşmada, Denizli KHK Platformu, “İşimiz, ekmeğimiz, onurumuz için KHK’lara karşı direniyoruz” pankartı ve “KHK’lar gidecek biz kazanacağız” sloganıyla alanda yer alanlar arasındaydı.

Saygı duruşunun ardından Yeşil Sol Parti Denizli milletvekili adaylarının tanıtılmasıyla süren halk buluşmasında ilk olarak Yeşil Sol Parti Denizli il eş sözcüleri halkı selamladı. Seçimlere kısa bir süre kaldığını ifade eden eş sözcüler, Denizli’de coşkulu bir seçim atmosferinin yaratıldığına dikkat çekti.

'14 MAYIS’TA TARİH YAZACAĞIZ’

14 Mayıs’ta tarih yazacağız” vurgusu yapan Yeşil Sol Parti Denizli Milletvekili Adayı ve HDP Agirî Milletvekili Abdullah Koç, Denizli’deki seçim coşkusunun alanlara sığmadığını belirtirken, “21 yıllık AKP-MHP hükümetinin Türkiye‘ye reva gördüğü kapkaranlık bir ortam var. Bunlar insanları açlığa mahkum ettiler. Sesini çıkaran kim varsa operasyonla karşı karşıya kalıyor. Siyasi gözaltı ve tutuklama saldırıları yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sesleniyoruz; Seni de 14 Mayıs’ta tarihin çöplüğüne göndereceğiz. Bunlar sürekli şiddet, tehdit dili kullanıyor. Siz ne yaparsanız yapın biz size boyun eğmeyiz, eğmeyeceğiz” tepkisini gösterdi. Koç’un konuşması sırasında sık sık, “Yeşil Sol halktır halk burada” sloganları yükseldi. 

GÖZEN: BU HALK SİZE HAKKINI HELAL ETMEYECEK

Ardından söz alan TÖP Sözcüler Kurulu Üyesi Juliana Gözen, “11 gün sonra bu AKP-MHP faşist iktidarını sandığa gömmeye geliyoruz. 11 gün sonra Kürt, Alevi, kadın, işçi, çocuk, doğa düşmanı bu faşist iktidardan hesap sormaya geliyoruz. Depremden kaybettiklerimizden sorumlu olan bu zulüm iktidarını tarihin çöp tenekesine göndermeye geliyoruz. Birileri zengin olacak diye bizler her gün açlığa sürükleniyoruz. Bizden helallik istiyorlar ama bu halk size hakkını helal etmeyecek ve hesap soracak" diye konuştu

PAYLAN: ABBAS YOLCU, GÜLE GÜLE ERDOĞAN

HDP Amed Milletvekili Garo Paylan da şunları söyledi: “Müjde olsun Manisa, Bursa, Aydın; Ankara'ya vekil gönderiyor. Peki Denizli eksik mi kalacak? Buradan müjde olsun. Eğer 11 gün boyunca gece gündüz çalışırsak sevgili Abdullah Koc’u da Ankara’ya göndereceğiz. Memleketin her yerinde 7 Haziran 2015 sürecindeki rüzgarı geçen bir rüzgar esiyor. Saray’da korku dağları sarmış durumda. 10 gün sonra gidecekler ama daha farkında değiller. Abbas yolcu, güle güle Erdoğan."

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ise rehin alınan gazetecilere değinerek, “Son zamanlarda gazeteci arkadaşlarımızı gözaltına aldılar ve tutukladılar. Buradan onlara sesleniyoruz. Az kaldı, bu Saray rejimini gönderiyoruz” dedi. 14 Mayıs'ın dünyanın ve Ortadoğu’nun kaderini değiştirecek nitelikte bir seçim olduğunu vurgulayan Akın, "Biz Türkiye’deki bütün mağdur edilenlerin seçimini yapıyoruz. Yeşil Sol Parti Osmanlı oyunlarını bozmak için bütün muhalefetin ortak adayı oldu. Biz de bu büyük ağacın altında toplanan bütün muhalif güçler olarak Meclis’te sizi temsil etmeye hazırız. Karşımızda devletin bütün olanaklarını ele geçirmiş ceberut bir rejim var. Bu ülkeye 21 Mart baharı nasıl geldiyse 15 Mayıs’ta bunun daha güçlüsünü getireceğiz. Sizlerde bu irade olduğu sürece bizde de bu kararlılık devam edecek. Biz umutluyuz, kararlıyız ve başaracağız. İstanbul’u kaybettirdik, şimdi de Türkiye’yi kaybettireceğiz” diye konuştu.

Halk buluşması, konuşmaların ardından halaylar ile son buldu.