Misirc ve Ziyaret’te darbe girişimi, Giyadîn ve Comanî’de itiraz

AKP, Wan’dan sonra kaybettiği Sêrt’e bağlı Misirc ve Ziyaret’in seçilmiş belediye eşbaşkanlarının “memnu hakkı”nı elde edip etmediğine dair ilçe seçim kurullarına başvurdu. AKP ve MHP Giyadîn’de, DEM Parti ise Comanî’de seçim sonuçlarına itiraz etti.

SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ

AKP, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) belediyeyi tarihi bir farkla kazandığı Sêrt merkezde itiraz süresine son 5 dakika kala, sonuçlara itiraz etti. AKP’nin pusulada filigramının bulunmadığı ya da silik bulunduğu gerekçesiyle itiraz ettiği öğrenildi.

Seçimlere itirazın son günü olan bugün 15.00’a 20 dakika kala AKP, Misirc (Kurtalan) İlçesi’nde de DEM Partili adayın “sabıka ve arşiv kaydının araştırılarak, memnu haklarının iadesinin yapılıp, yapılmadığı… memnun iadesi var ise bu kararın kesinleşip, kesinleşmediğinin araştırılması…” talebiyle başvurdu. İlçe Seçim Kurulu, AKP’nin bu talebini reddetti.

Hawêl (Baykan) İlçesi’ndeki Ziyaret (Veysel Karani) Belde Belediyesi’ni de DEM Parti kazandı. Fakat AKP yine burada da DEM Parti adayına “memnu hakkının verilip, verilmediğine” dair itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu önünde iradesine sahip çıkan halkın ısrarlı bekleyişi sürerken,  AKP’nin itirazı burada da reddedildi.

DEM PARTİ COMANÎ’DE İTİRAZ ETTİ 

DEM Parti ise Hawêl’in beldesi olan Comani’de (Atabağ), seçimdeki tutanakların imzalı olmamasından kaynaklı şaibe olduğu gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu’na itiraz etti. Fakat itirazı kabul edilmeyen DEM Parti, itirazını İl Seçim Kurulu’na taşıyacak. Comanî için Baykan Kaymakamlığı önünde bekleyen halka hukuki sürecin devam ettiğini aktaran partililer, hukuki süreç bitene kadar beklemeye son vermeleri talebinde bulundu.

AKP VE MHP GIYADÎN’DE İTİRAZ ETTİ

Agirî’nin Giyadîn (Diyadin) Belediyesi’nin yüzde 57,43 oyla kazanan DEM Parti’ye MHP aldığı 69 oy ile belediye başkanlığı için itirazda bulundu. AKP ise il genel meclis üyeliğine itirazda bulundu. Gerekçeli kararı isteyen DEM Parti’ye karar verilmezken, yarın kurulun toplanacağı ve karar verileceği belirtildi.

DEM Parti Giyadîn Belediye Eşbaşkanı Hayat Zorbay duruma tepki göstererek, “Belediyemizi ve halkın iradesini kimse bırakmayız” şeklinde konuştu.