GÖRÜNTÜLÜ

Wan'da on binler direniyor: Sonuç alana kadar mücadeleye devam

Wan’da konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Bu yanlış hesaptan dönün" derken, Eş Genel Başkan Tülay Hatimoğulları ise mazbatası iade edilene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısını Wan'da bulunan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) binasında yaptı. Toplantının ardından ise Perihan AVM önünden kent merkezine doğru yürüyüşe geçildi. On binlerin katıldığı ve sık sık “Abdullah Zeydan onurumuzdur”, “Direne direne kazanacağız” ve “Hak, hukuk, adalet” sloganlarının atıldığı yürüyüşten sonra Feqiyê Teyran Parkı’nda açıklama gerçekleştirildi.

Burada halka seslenen DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Geçen Van mitinginden de söylemiştim. Van Kürtlerin, Kurdistan’ın kalbidir. Van, ortaya koymuş olduğu onurlu duruşla Kürtlerin özgürlük ve demokrasi taleplerinin baskı, zulüm ve kayyım düzeniyle ortadan kaldırılamayacağının cevabını Newroz’da, seçimde ve bugün de bu alanda vermiştir. Emin olun; nerede ne zaman Van’ın adını duyarsak onure oluyoruz. İki dönem irademize kayyım atayanlar şimdi yeniden bir kumpasla, siyasi ve yargı darbesiyle tekrar Van halkının iradesini gasp etmeye çalışıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bütün baskılara, copa, dipçiğe ve biber gazına rağmen onurluca burada bir arada durduğunuz müddetçe ne onların siyasi darbeleri ne yargı darbeleri başarıya ulaşamayacaktır. Sizlere söz veriyoruz 14’te 14 belediyelerimizi koruyacağız” diye belirtti.

 YSK'YE: SİYASİ DARBEYE ALET OLMA

Wan halkının iradesini hiç kimsenin gasp edemeyeceğini vurgulayan Bakırhan, konuşmasına şöyle devam etti: “Ankara’da o karanlık dehlizlerde yapılan hesaplar Wan’da Newroz alanına, Van Kalesi’ne çarparak paramparça olmaya mahkumdur. Zannediyorlar ki bu haksızlığı da sineye çekeceğiz. Van halkının iradesini mazbatasını Van halkına teslim etmeleri için onlara çağrı yapıyoruz. YSK’ye seslenmek istiyorum; bu siyasi darbenin aleti olmayın. Sizler Abdullah Zeydan’a kendi elinizle onay verdiniz ‘aday olabilirsiniz’ dediniz. Şimdi kararınızın arkasında durun. Bu seçimde de Türkiye halklarından gerekli cevabı olan hükümetin lütfen baskısı altında kalmayın. Umuyor ve diliyorum ki bu halkın iradesini yok saymayacaksınız.  
Bir çağrımız da AKP’li adayadır. Kürtsen, insansan inançlı isen bu toprakların insanı isen bu oyuna gelme. Mazbatayı kabul etme. Yarın Van halkının arasında, Van caddelerinde gezerken başını öne eğmek zorunda kalırsın. Bu halkın iradesini gasp edecek AKP-MHP iktidarının yanında durma. Kürt halkı onurludur. İyilik yapanı da doğru yapanı da kumpas oyunlarına alet olmayanları da unutmaz. Vicdanlı bir şekilde onurluca, başı dik bir şekilde kendi bölgende halkınla yaşamak istiyorsan Abdullah başkan ve Neslihan başkanın hakkı olan eş başkanlığa elini uzatma.

 'TÜM ÜLKE DAYANIŞMA İÇİNDE'

Türkiye’nin dört bir yanında Van seçimi konuşuluyor. İlk kez Türkiye, Van hakkındaki bu haksız hukuksuz karar karşısında büyük bir ittifak yapmıştır. Van’ı sahiplenen, Van halkının iradesinin arkasında duran siyasi partilere, liderlerine, demokratik kitle örgütlerine, emek ve meslek örgütlerine buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz. Emin olun Türkiye halkları emekçileri ezilenleri ilk defa güçlü bir şekilde Van halkı ile dayanışma içerisindesiniz. Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Türkiye’nin dört bir tarafındaki emekçiler yoksullar sizinle birliktedir. Bir kez daha AKP iktidarına sesleniyorum; bu halkın iradesini gasp ettiğiniz müddetçe kaybetmeye mahkumsunuz. 31 Mart’ta kaybettiniz. Bu yanlış yoldan dönün bu yol, yol değildir. Bu bir yere çıkmaz. Yanlış hesaplarınız dün olduğu gibi bugün burada yok oldu.”

'OLUMLU SONUÇ ALANA KADAR BURADAYIZ'

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, şunları belirtti: “Bizler burada konuşurken sadece sizlere değil, Türkiye’de yaşayan 85 milyon insana sesleniyoruz. Bugün Abdullah Zeydan kardeşimizin, başkanımızın adaylığını onaylayan YSK, seçimlere 48 saat kala Cuma günü saat 17.00’ye 5 kala adaylığıyla ilgili sorun bildiriyor ve bu sorun bizlere DEM Parti’ye iletilmeden önce AKP’ye, AKP’nin adayına iletiliyor. Seçimler gerçekleşirken onlar bize kumpas kuruyorlar. Ancak onların kumpasını siz boşa düşüreceksiniz. YSK’ye sesleniyoruz; İl Seçim Kurulu 2’ye 1 oy ile yani bir şerh ile bu kararı almış durumda. Bizler de bu sabah değerli avukatlarımız, parti yetkililerimiz bir çalışma yürüttü ve oldukça geniş bir itirazı YSK’ye ulaştırdık. Bu itiraz resmi olarak sonuçlanıncaya dek itirazımız kabul edilinceye dek DEM Parti halkımızla beraber en güçlü şekilde demokratik mücadeleyi ortaya koymaya, Abdullah başkana mazbatası verilene dek bu mücadeleyi sürdürmeye devam edecek.  Bizler MYK toplantımızı bugün burada Van’da yaptık. Bütün MYK grubumuz, PM’miz, vekillerimizin önemli bir çoğunluğu bu karar olumlu bir şekilde niteleninceye dek Wan’da olacağız, Wan halkı ile beraber bu mücadeleyi yürüteceğiz.” 

'BU İRADE VE SAHİPLENME TÜM ÜLKEYE YAYILIYOR'


DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları’nın ardından Başak Demirtaş konuştu. Başak Demirtaş, "Van halkının bu iradesi karşısında ne kadar onur ve gurur duyduğumuzu söylemek için, bu irade karşısında saygıyla eğilmek için buradayız. Selahattin (Selahattin Demirtaş) ve Selçuk Mızraklı’nın da Van halkına selam ve sevgileri var. Selahattin başkan ‘Wan’a gidersen de ki Van halkı 14 sıfır yaparak hücrelerimizde bizleri onurlandırdı, gururlandırdı.’ Van halkıyla onur ve gurur duyuyoruz. Bu onurlu irade karşısında hiçbir gücün duramayacağını biliyoruz” diye konuştu.
Siyasetçi Leyla Zana, "Wan, Kürt halkının ve Kurdistan’ın baş tacıdır. Duruşunuzu ve iradenizi kutluyorum. Bu iradeniz ve sahiplenmeniz tüm Türkiye’ye, her yere ulaştı. Sizin direnişiniz şeref ve onur direnişidir. Gün direniş günüdür. Size yapılan bu hukuksuzluğu, bu zulmü kabul etmiyoruz. Hiç kimse Kürt halkının iradesine basit yaklaşamaz. Hukuk size de lazım olacak. Yarın öbür gün siz de hukuka ihtiyaç duyacaksınız. Cumhurbaşkanına sesleniyorum; Kürt halkına saygı duyun ve bu karardan dönün” çağrısı yaptı.

EŞBAŞKANLARDAN 'DİRENİŞE DEVAM' MESAJI

Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, "Bu onur, Wan halkının, kadınların, gençlerin onurudur. İki gündür halkımız direniyor ve direnmeye devam ediyoruz. AKP adayına sesleniyoruz; Biraz haysiyetin, onurun varsa o mazbatayı almaz, halkın iradesine saygı duyarsın” dedi.
Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, “Wan halkının onurunu, gururunu koruyacağız. Biz sadece Wan halkının değil, 85 milyonun da aynı zamanda onurunu koruyacağız” diye konuştu. 

CHP'Lİ TANAL: AKP BURADA SUÇ İŞLEDİ

CHP heyetinden Mahmut Tanal, "Genel Başkanımız Özgür Özel’in dayanışma mesajını getirdim. Burada bir tuzak var. AKP burada suç işlemiştir. 85 milyon insanın bunun için suç duyurusunda bulunması gerekiyor” dedi.

 TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Kürt halkının iradesini baskıyla, zorla gasp etmeye çalışanlara karşı hep birlikte direneceğiz. Bugün sadece sizin iradenizi değil tüm Türkiye’nin iradesine ipotek konuluyor. Bu saldırıyı herkese yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. O mazbata alana kadar bu mücadelemizi sürecek” diye konuştu.
EMEK Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, "Bu gasba karşı asla teslim olmayacağız. Saray darbesine karşı Kürt ve Türk halkı birlikte hareket edecek. Kürt ve Türk halkının iradesi kazanacak. Bu rejim alaşağı edilecektir" dedi.
EHP Başkanı Hakan Öztürk, "Bu, Kürt halkına uygulanan bir zulümdür ve bunu kabul etmiyoruz. Kürt halkı asla yalnız yürümeyeceksiniz" ifadelerini kullandı.
TÖB Sözcüsü Pelin Kahiloğulları, "AKP-MHP iktidarı suç işliyor. AKP-MHP ittifakı yenilecek ve biz kazanacağız” dedi.