4 kentte tutuklama, ceza, baskın-YENİLENDİ

AKP-MHP iktidarının siyasi soykırım uygulamaları devam ediyor. Antep'te 6 kişi daha tutuklanırken, Adana'da ev baskını düzenlendi. Hakkari'de de bir avukata hapis cezası verildi. AMF üyesi 3 kişi de tutuklandı.

ANTEP
Antep'te gözaltına alınan 57 kişiden 10 kişi daha emniyetteki ifade işlemleri ardından adliyeye çıkarıldı. Dün öğlen saatlerinde adliyeye getirilen 10 kişi, 13 saat süren ifade işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edildi.
Mahkemeye çıkarılan şu isimler tutuklanarak H Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi: "Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şahinbey İlçe Örgütü Eşbaşkanı Mehmet Özkan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Antep İl Örgütü yöneticisi Nafi Demir, HDP eski İl Eşbaşkanı Güler Erat,  HDP Şehitkamil İlçe Örgütü Eski Eşbaşkanı Bircan Demir, HDP Antep İl Örgütü saymanı Kasım Şan ve Nesibe Çınar."
Kentte tutuklananların sayısı 19'a çıkmış oldu.

ADANA
KHK ile kapatılan Radyo Dünya’nın Genel Yayın Yönetmeni Medine Gümüş'ün ailesinin ikamet ettiği, Adana'nın Seyhan ilçesindeki eve bu sabah polis baskını yapıldı.
Hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yakalama kararı bulunduğu belirtilen Gümüş, yurt dışında olması dolayısıyla gözaltına alınamadı.  

HAKKARİ
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde avukatlık yapan Harika Günay Karataş'ın, 'örgüt propagandası' yaptığı iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması görüldü. Av. Karataş, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı. Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Karataş'ın son 7 yılda yaptığı tüm paylaşımlar dosyaya eklendi.

İSTANBUL
Sanatçı Şenol Akdağ’ın da aralarında bulunduğu Sosyalist Meclisler Federasyonu (AMF) üyesi 3 kişi, iki gün önce gözaltına alınmıştı. Akdağ, bugün savcılık ifadesinin ardından çıkarıldığı 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yurt dışında çıktığı bir konser ile ilgili “örgüt flaması ve pankartı altında konser verdiği” ve “örgüt propagandası yaptığı” iddialarıyla tutuklandı.
Şenol Akdağ Metris Cezaevi’ne gönderildi ve yarın Silivri’ye sevk edilecek.