İzmir'de Uluslararası Komploya karşı yürüyüşe çağrı

İzmir'deki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Uluslararası Komploya karşı düzenlenecek yürüyüşe çağırdı.

İzmir'deki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan şahsında Kürt halkına dönük Uluslararası Komplonun yıl dönümü olan 9 Ekim yaklaşırken basın toplantısı düzenledi.

HDP İzmir İl Örgütü binasında düzenlenen toplantıya, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Toplantıda, uluslararası komplonun protesto edilmesi amacıyla “Özgürlüğe Yürüyoruz” şiarıyla İzmir'de 9 Ekim saat 15.00'de Basmane Meydanı'nda kitlesel yürüyüşün gerçekleştirileceği duyuruldu.

EGE-TUHAYDER Yöneticisi Leyla Kaygısız, İmralı’da sürdürülen mutlak tecritle ülke halklarının ortak geleceğinin hedef alındığını belirterek, “Buna karşı ise Sayın Öcalan, İmralı’da ortaya koyduğu duruş ve geliştirdiği demokratik çözüm paradigmasıyla komployla hedeflenen bu kirli ve tehlikeli girişimi boşa çıkarmış, Türkiye halklarının bu kapandan ve belirsizlik girdabından; barış, demokrasi ve diyalog yoluyla kurtulabileceğini ortaya koymuştur" dedi.

Türkiye ve Kürdistan’da halkların bir arada yaşama iradesi ve kararlılığının mücadelesinde öncü rolü olan Abdullah Öcalan'ın, 9 Ekim 1998’de uluslararası komplo planları ile Türkiye’ye getirildiğini hatırlatan Kaygısız, bununla Kadın Özgürlükçü, Ekolojik ve Demokratik paradigmanın tecrit edilip yok edilmek istenildiğini söyledi. Kaygısız, şunları söyledi:

"Sayın Abdullah Öcalan’a uygulanan mutlak tecrit, özgürlüğe, demokrasiye, kadın özgürlüğüne, ekolojiye, eşitliğe uygulanan tecrittir. Mutlak tecrit, tüm toplumu hedef alarak, bir arada yaşama iradesini gösterenlere uygulanmaktadır. Sayın Öcalan Ortadoğu, Kürdistan ve Türkiye toplumu için özgürlüğü, barışı, eşitliği, adaleti sağlamaktır.

Tecrit hem iç hukukta hem de uluslararası hukukta suçtur. Tecrit, yaşam umudunun yok edilmesidir. Tecrit, çözümsüzlükte ısrardır. Tecrit, demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü mücadeleyi teslim alma çabasıdır. Toplumsal barış hakkını kazanmak için Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir."

Kaygısız, 9 Ekim’de Basmane Meydanı'nda “Özgürlüğe Yürüyoruz” şiarıyla gerçekleştirecekleri yürüyüşe katılım çağrısında bulundu. Toplantı, “Bê Serok jiyan nabe”, “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarıyla son buldu.

TOPLANTIYI DÜZENLEYEN PARTİ VE KURUMLAR

Basın toplantısını düzenleyen parti ve kurumlar şöyle:

"Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER), Barış Anneleri İnisiyatifi, Demokratik Alevi Derneği (DAD), Ege Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Derneği (EGE-TUHAYDER), Din Âlimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, (DİAYDER), Avesta Dil ve Kültür Araştırma Derneği (AVESTA ZIMAN) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği."