ÖHD’den Riha Barosu’na İmralı başvurusu

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Riha Şubesi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesi ile görüşmesinin engellenmesine karşı Riha Barosu’na başvurdu.

ÖHD Riha Şubesi, yaklaşık iki yıldır hiçbir haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer tutsaklar Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım için Riha Barosu’na başvurdu.

39 avukat başvuruyu gerçekleştirdikten sonra bir basın toplantısı yaptı.

Baroda yapılan toplantıda konuşan ÖHD Riha Şubesi üyesi Avukat Serdar Tüm, Abdullah Öcalan ve diğer tutsaklarla görüşmenin engellendiğini hatırlatılarak, bu engellemelerin ulusal ve uluslararası mevzuata dayandırılamayacağını kaydetti.

Avukat Serdar Tüm, “İmralı’nın mevcut hukuk sisteminde bir kara delik olarak kullanılmaya çalışıldığı ortadadır. İmralı’da uygulanmakta olan hukuk dışı tecridin, aynı zamanda Türkiye’nin en yapısal sorunu olan Kürt meselesinde çözümsüzlük anlamına geldiğinin bilincinde olan ÖHD’li avukatlar olarak bu hukuksuzluğun daha fazla büyümemesi ve topluma daha fazla sirayet etmemesi için bugüne kadar çeşitli girişimlerde bulunduk” dedi.

Tüm şunları ekledi: “Uzun yıllardır hapishanede tutulan ve avukatlarıyla görüştürülmeyen Sayın Abdullah Öcalan, Sayın Hamili Yıldırım, Sayın Ömer Hayri Konar ve Sayın Veysi Aktaş’ın süreç içerisinde müvekkillerin avukatları tarafından yapılan tüm hukuki girişimlerin sonuçsuz kaldığı, yerel ve uluslararası insan hakları kurumları, hukuk örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının konuya ilişkin girişimlerinden sonuç alınamadığı ve 775 avukat tarafından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruya herhangi bir yanıt verilmediği göz önünde bulundurulduğunda, avukatlık görevinin ifasını ve müvekkillerin adil yargılanma haklarını teminen başta Türkiye Barolar Birliği olmak üzere tüm baroları göreve davet ediyoruz.”