Ankara’da kadınlar Colemêrg için nöbette

Ankara Kadın Platformu’nun irade gaspına karşı sürdürdüğü eylemin 2’nci haftasında “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir, savunacağız” denilirken, gasp düzenine geçit vermemek için mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

İRADE GASPINA KARŞI NÖBET

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla “Hakkari için kadınlar nöbette” şiarıyla başlatılan nöbet 2’nci haftasında sürdü. Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelen kadınlar, “Hakkari için kadınlar nöbette” yazılı pankart açtı. Nöbette sık sık, “Jin Jiyan Azadî” ve “Bijî berxwedana Colemêrgê” sloganları atıldı.  

Platform adına konuşan Fatma Tulum Eryoldaş, Wan’da halkın direnişi ile püskürtülen kayyumun Colemêrg’de güncel suretinin ortaya çıktığını belirterek, “Kendi tabanında dahi bu derece gayrı meşru bulunan kayyum uygulamasını dayatmaktan vazgeçmeyen AKP derdinin ne demokrasi ne normalleşme ne de herhangi bir toplumsal mutabakat inşası olmadığı bir defa daha kanıtlamıştır. Halkın iradesini hiçe sayarak belediyelere atanan kayyumlar, seçimde aldığı yenilgiden ders almayan iktidarın demokrasiye ve yerel yönetimlere yeni bir darbesidir. Kayyumların yapmış oldukları yolsuzluklar, belediyelerin olanaklarının kişisel menfaatler için nasıl kullanıldığı 31 Mart seçimleri sonrası açığa çıkmışken, halkın belediyelerinin yeniden kayyuma teslim edilmesi, iktidarın bu yolsuzluk ve çıkar düzeninde devam ve ısrarı anlamına gelmektedir” dedi.

‘EŞBAŞKANLIK MOR ÇİZGİMİZDİR, SAVUNACAĞIZ’

Ankara Kadın Platformu olarak Kürt halkının iradesine yönelik baskı ve sindirme politikalarını kabul etmediklerini vurgulayan Fatma Tulum Eryoldaş, “İktidar Kürt sorununu çözmek yerine, kayyum atamaları ve baskılarla sorunu daha da derinleştirilmektedir. Kayyum demenin kadın kazanımlarını, kadın kurumlarını nasıl dağıttığını en iyi biz kadınlar biliriz. Kayyum demek kadın derneklerinin, kadın emeği pazarlarının, kreşlerin, sığınakların, danışma merkezlerinin kapatılmasıdır. Kayyum demek kadınların siyasal alanda eşit temsiliyetine, eşbaşkanlık sistemine saldırı demektir. Eşbaşkanlık sistemini kriminalize etmeye çalışan AKP iktidarı bilsin ki kadınların iradesine kayyum atanamaz. Bizler, demokratik haklarımızı ve eş başkanlık sistemini savunuyoruz. Kadınlar kendilerine açtıkları her alanı büyük bedeller ödeyerek kazandı, kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” diye kaydetti.

Kadın kazanımlarını korumaya devam edeceklerini söyleyen Fatma Tulum Eryoldaş tüm kadın örgütlerini, sendikaları, siyasi partileri ve demokratik kitle örgütlerini gasp düzenine izin vermemek için mücadeleyi büyütmeye çağırdı.