Ekonomik çöküş protesto edildi: İnsanca yaşam için savaştan vazgeçilmeli

Yeşil Sol Parti ve HDP, ekonomik çöküşü protesto ederek, "İnsanca bir yaşam için öncelikle savaş politikalarından vazgeçilmeli" mesajını verdi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il örgütleri, hayat pahalılığı, yoksulluk ve zamlara ilişkin Konak eski Sümerbank önünde basın açıklaması yaptı.

HDP İzmir İl Eşbaşkanı Berna Çelik, seçimlerin hemen ardından zamların arttığına dikkat çekerek, "Milyonlarca insanın işsizlikle kıvrandığı, açlık sınırının altında 11.400 tl ücret ile çalışmaya mahkum edildiği, ev kiralarının 12-15.000 TL, bir simitin 10 TL olduğu, milyonlarca emeklinin 7.500 TL aylık aldığı bir ülkenin bekası" dedi.

 İnsanca bir yaşam için öncelikle savaş politikalarından vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizen Çelik, "Yoksulluğa karşı yürüttüğümüz çalışmalarda dinlediğimiz halkın ezici çoğunluğun öfkeli olduğunu gördük. Ancak bu öfkeyle birlikte, umutsuzluğun da baskın olduğuyla yüzleştik. Bu coğrafyanın insanları mevcut düzen partilerini bir çözüm, bir umut olarak görmüyor. Çözüm; tüm ezilenleri mücadele içinde özne kılacak, bu umudun politik ve örgütsel dinamiklerini kuracak olan 3. Yol hattımızdır. İşte, bu tarihsel sorumluluğun bilinciyle, 15 Ekim’de Ankara’da gerçekleştireceğimiz Yeşil Sol Parti Büyük Kongresinde, 3. Yol çizgimizi bu toprakların en güçlü odak noktası kılma iddiamızı perçinleyeceğiz" diye konuştu.