Elazığ Cezaevi’nde 15 tutsağa işkence

Elazığ Cezaevi'nde tutsak Lokman Aslan, gardiyanların 15 tutsağa işkence yaptığını açıkladı.

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan 23 yıllık tutsak Lokman Aslan (40), ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, gardiyanların 15 tutsağı darp ettiğini aktardı.

 Aslan, şunları belirtti: "Cezaevi yemekleri çok kötü. Sabah kahvaltısında her tutukluya 2 zeytin, bir parça peynir ve yarım ekmek veriyorlar. Gardiyanlar tarafından koğuşlara neredeyse her gece baskın yapılıyor. Yaptıkları koğuş baskınlarında bazen tazyikli su kullanıyorlar. Bu insanlık dışı uygulamalara karşı tepki göstermemiz nedeniyle, 2 gün önce gardiyanlar ben dahil 15 tutukluyu feci şekilde darp etti."

Tutsak Aslan'ın kardeşi Suat Aslan, abisi ile iki yılın ardından geçen hafta görüşebildiklerini ve bu görüşmenin 20 dakika sürdüğünü belirterek, “Tutukluları ailelerinden uzak cezaevlerine sürgün etmeleri yetmiyormuş gibi bir de her geçen gün pervasızlaşan uygulamalar söz konusu. Bizler tutuklulara yönelik bu uygulamaları reddediyoruz. Tutuklulara hak ve hukuk çerçevesi içerisinde yaklaşmaları çağrısında bulunuyoruz" dedi.