HDK’den Newroz mesajı

HDK Yürütme Kurulu, 21 Mart Newroz bayramını yazılı bir mesajla kutladı. HDK, bu vesileyle “mücadele ve inşa görevlerimize asılacağımızı vurgulamak istiyoruz” dedi.

HDK Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, 2020 Newrozu’nu büyük bir coşku ve mücadele iradesiyle karşılayacaklarını belirterek, “Newroz, zulüm saltanatının yıkılmasıyla birlikte toplumların konfederal eşitlik temelinde ördüğü yaşamın da inşasıdır aynı zamanda” dedi.

“2020 Newrozu; Savaşa, zülme, eşitsizliğe, baskılara ve tutuklanmalara karşı her zamankinden daha fazla özgürlüğün ve mücadelenin sesi olacaktır” diyen HDK, “Halklarımız inkara ve imha politikalarına karşı bugün de özgürlük ve yeni yaşama dair ısrarını sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

HDK, “Rojava’dan Şili’ye, özgürlüğün ve demokratik mücadelenin sesinin daha gür çıktığı bu 2020 yılında da, Newroz, mücadele iradesini yücelten en önemli faktörlerden biri olarak belirginlik kazanacaktır” diye ekledi.

Newroz mesajında devamla şu ifadeler yer aldı: “2020 Newrozu, demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren güçler için, Kapitalist sistemin neden olduğu ekolojik yıkımın, intiharların lanetli sebebi sömürünün, ahlaki-kültürel çürümeden başka bir ‘getirisi’ olmayan siyasi baskının, toplumsal cinsiyetçiliğin ürettiği cinayet kültürünün ve merkezi uygulama noktası İmralı olarak belirlenip tüm ülkeyi açık hava zindanına dönüştüren tecrit politikasının ortadan kaldırıldığı insanca bir yaşamın sözü ve mücadelesini büyütme İradesi olacaktır.

Tarih boyunca yaşanan salgın hastalıklar gerçekliğinin aktüel tezahürü, Korona virüsünün neden olduğu ve daha şimdiden binlerce kişinin canına malolan hayati sorun da göstermektedir ki, kapitalist sistemin insanlık ve doğa için tek bir meşru varlık gerekçesi kalmamıştır. Savaşlar ve açlık-yoksulluk gibi, doğrudan kendisinin neden olduğu sorunlara ek olarak, salgın hastalıklar ve doğal afetler gibi görece daha dolaylı nedeni olduğu sorunlar karşısında yaşadığı acziyet, çözümsüzlük ve duyarsızlık hâli de kapitalist sistemin tüm çirkinliklerinin teşhiri olmuştur. Kapitalist sistem, ‘mahşerin dört atlısı’ karşısında cascavlak ortada kalmıştır. İçinde taşıdığı yapısal çelişkilerle çürüme aşamasına gelen kapitalizmden, insanlığı ve doğayı, Newroz ruhunun dağların yüce doruklarından getirdiği özgürlük rüzgarı kurtaracaktır.

Bu bağlamda, 2020 Newrozu’nu karşıladığımız bu günlerde özgürlüğe daha yakın olduğumuzun bilincinde olarak mücadele ve inşa görevlerimize asılacağımızı vurgulamak istiyoruz.”