'Talimata karşı sandıklara da oylara da sahip çıkacağız'

Mersin'deki halk buluşmasında konuşan Pervin Buldan, Erdoğan'ın HDP'yi baraj altında bırakma talimatlarına karşı sandıklara da oylara da sahip çıkacaklarını belirtti.

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) seçim çalışmaları gecenin geç saatlerine kadar devam ediyor. Mersin Toroslar ilçesinin Mevlana Mahallesi'nde düzenlenen halk buluşmasına milletvekili adayları ve HDP eşbaşkanı Pervin Buldan katıldı.

Etkinlikte sarı, kırmızı, yeşil, mor renkli bayrakların altında rengarenk fistanlarla halaya duran kadınlar, alanı adeta renk cümbüşüne döndürdü. Ellerinde HDP'nin bayraklarını ellerinden düşürmeyen kadınlar Pervin Buldan'ı zılgıtlar eşliğinde karşıladı. Alanın çevresinde bulunan evlerin balkonlarında fenerleri ve ıslıkları ile HDP'nin seçim şarkılarına eşlik edenler ise seçim alanına farklı bir hava kattı.

'HUZURA OLAN ÖZLEMİ HDP GİDERECEK'

Halkı selamlayarak konuşmasına başlayan Pervin Buldan, yaklaşan Ramazan Bayramı için iyi dileklerde bulundu. Alandaki coşkuya dikkat çeken Buldan, Toroslar ilçesi ve Mersin'in seçimlere yönelik kararını HDP'den yana kullanacağını ve sandıklara yansıyacak oylar ile AKP hükümetine gereken cevabı vereceğini ifade etti.

HDP'nin barışın savunucusu ve teminatı olduğunu söyleyen Buldan, "Bizler savaşın faillerini unutmadık. Gever'i, Sur'u, Cizre'yi unutmadık ve unutmayacağız. Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın yanı sıra bir çok tutuklu milletvekili ve yerine kayyum atanmış bir çok belediye eşbaşkanımız cezaevinde. Gözaltı ve tutuklama politikaları ile halkı sözde korkutmaya çalışan AKP şunu bilsin ki; bizler korkmuyoruz ve direnmekten vazgeçmiyoruz.

Kürt halkı tarih boyunca çok zulüm gördü ama AKP gibisini ilk kez görüyor. Kürtleri katlettikleri yetmezmiş gibi, Kürt sorunu yoktur diyerek alanlarda naralar atıyor. Bu ülkede AKP hükümetinden zulüm gören Türkiye ve Kürdistan halklarının huzura olan özlemini HDP giderecektir" diye konuştu.

'SANDIKLARA SAHİP ÇIKALIM'

AKP hükümetinin HDP'yi baraj altında bırakmak için her türlü hileye başvuracağını kaydeden Buldan, seçim sonuçları belli olana kadar sandıklara sahip çıkılmasını istedi. Seçime sayılı günler kaldığını söyleyen Buldan, "Son güne kadar seçim çalışmalarımız devam etmelidir. Çalınmadık kapı ve tutulmadık el bırakmayacağız. Çünkü 25 Haziran sizin başarınız ile halkların bayramı olacaktır. Kürdistan'da dayatılan işsizlik sorunu yüzünden Türkiye metropollerine göç etmek zorunda bırakılan inşaat işçileri için, çalışmak zorunda kaldıkları iş yerlerinde Kürtçe konuştukları için ırkçı saldırılara maruz bırakılan insanlar için başarmalıyız.

Savaş zihniyetinin bitmesi ve barışın gelmesi için başarmalıyız. Recep bey, kendi il ve ilçe örgütlerine talimat vermiş, sayım yapın, seçmen kağıtlarına bakın HDP'ye oy verenleri tespit edin ve onlarla konuşun ki HDP baraj altında kalsın. Sakın merak etmeyin. Bizler HDP olarak oylarımıza ve sandıklarımıza sahip çıkarak buna izin vermeyeceğiz. İçiniz rahat olsun sandık görevlisi arkadaşlarımız var" diye konuştu.

'İDAMA SENİN BOYUNDA KALIBINDA YETMEZ'

Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın elinde ip ile alanları gezdiğini söyleyen Buldan, konuşmasının devamında şunları belirtti: "Selahattin Demirtaş'ı asmak senin boyunu da kalıbını da aşar. Kürtler buna izin vermez. Buradan tüm siyasi partililere çağrı yapıyorum. İdam Türkiye'den kalkalı yıllar oldu.

Türkiye'yi İran'a dönüştürmek isteyen bu zihniyete karşı sessiz kalmayalım. Türkiye'de bir Cumhurbaşkanı düşünün ki 21'inci yüzyılda ve 2018 Türkiye'sinde kalkıp Türkiye'ye idamdan bahsetsin. Ancak Kürtler böyle bir şeye izin vermez. HDP olarak bizler sizlerden aldığımız güçle bu ülkenin İranlaşmasına izin vermeyeceğiz."

Halk buluşması Türkçe ve Kürtçe müzik eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.