Yeşil Sol Parti: Saldırılar Kürt ulusal birliğine yönelik

KNK Başûr Temsilciliği binasına yönelik saldırıyı kınayan Yeşil Sol Parti, saldırının Kürt kazanımlarına ve ulusal birliğine yönelik olduğuna işaret etti.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Başûr Temsilciliği’ne silahlı saldırıda bir kişinin katledilmesine ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

‘YURTSEVERLERE YÖNELİK SUİKAST ÜSSÜ’

Yayınlanan açıklamada KNK’ye saldırının Kürt ulusal birliğine ve kazanımlarına yöneliktir olduğu belirtilerek, “Kurdistan Bölgesel Yönetimi Hewlêr kentinde KNK’ye yapılan saldırı Kürt ulusal birliğine yöneliktir. Temel hedefi Kürt ulusal birliğini sağlamak ve Kürt halkının kazanımlarını büyütmek olan Kongreya Neteweya Kurdistan’a (KNK) yapılan saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitiren Deniz Cevdet Bülbün’ün yakınlarına ve Kürt halkına başsağlığı diliyoruz. Hewlêr’de saldırının yapıldığı saatlerde Silêmaniyê’de bulunan Erbet Tarım Havalimanı’na SİHA saldırısı, Şengal’de ise hava saldırısı düzenlenmiştir. Ne yazık ki özellikle Hewlêr ve Silêmaniyê Kürt yurtseverlerine yönelik saldırı ve suikastların üssü haline gelmiştir” ifadelerine yer verildi.

‘HALKLARIMIZIN ÇIKARLARINI SAVUNMAYA DEVAM’

Bu saldırıları örgütleyen güçlerin tarihin en büyük Kürt düşmanı blokunu oluşturduğunun belirtildiği açıklamada şunlar kaydedildi: “Son dönemde Kürt halkının kazanımlarını yok etmek isteyen güçler ile işbirlikçilerinin düzenlediği ortak saldırılar giderek yoğunlaşmaktadır. Bu saldırılarla Kürt ulusal birlik ruhunu sönümlendirmek için her türlü kirli yola başvurulmaktadır. KNK binasına bu silahlı saldırı, Kürt halkının kazanımlarına dönük saldırıların bir devamıdır. Kürt halkı dünyanın dört bir yanında ulusal birlik için mücadele ederken, bu saldırıları örgütleyen güçler tarihin en büyük Kürt düşmanı blokunu oluşturmaktadır. Bu saldırılarla amaçlanan sadece yapılar ve kişiler değildir; temelde Kürt ulusal birliğinin hançerlenmesi hedeflenmektedir. Bu saldırılara ortak olan veya yol veren tüm güçler, Kürt halk tarihinin kara sayfalarında utançla yer alacaktır. Kürt halkına yönelik dört bir tarafta gerçekleştirilen bu katliamların sıradanlaşmasına ve normalleşmesine izin vermeyeceğiz. Hewlêr ve Silêmaniyê’deki saldırılarla Kürt meselesini derinleştirmek isteyen savaş blokuna karşı halklarımızın çıkarlarını savunmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz.”