Kadın tutsaklara işkence protesto edildi

Şakran Cezaevi’nde Sedanur Uğur ve Sibel Örkmez’e işkence TJA öncülüğünde protesto edildi.

CEZAEVİNDE İŞKENCE PROTESTOSU

Wan’da 31 Mart seçiminden sonra yaşanan irade gasbına karşı verilen direnişe İzmir’den destek verdikleri için tutuklanan Sedanur Uğur ve Sibel Örkmez’e yönelik şiddet Wan’da protesto edildi. Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Parti il Örgütü önünde düzenlenen eyleme çok sayıda kadın katıldı.

DEM Parti İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt, Türkiye cezaevinde yaşanan ihlallerin işkence boyutunu aştığını belirterek, tutsakların maruz kaldığı işkencenin iktidar tarafından büyük bir çabayla örtülmek istendiğine işaret etti. Wan’daki irade gasbı girişimini protesto eden Sibel Örkmez ve Sedanur Uğur’un tutuklandığını hatırlatan Gülşen Kurt, “Tutuklu kadınların avukatlarıyla yaptıkları görüşmede infaz koruma memurları tarafından tecavüz imasıyla ‘Sizi lezbiyenlerin koğuşuna verelim de görün’ şeklinde tehdit edildikleri, adli tutuklu ve hükümlülere hedef gösterildikleri, iki kadın tutuklunun infaz koruma memurlarının hedef göstermesi sonucunda koğuştaki diğer hükümlü ve tutuklular tarafından linç girişimine uğradıklarını iletmişler” dedi.

'GARDİYANLAR IŞIKLARI SÖNDÜRÜP LİNCİ İZLEDİ'

Söz konusu linç girişiminde gardiyanların koğuşun ışıklarını söndürdükleri ve linç girişimini gülerek izlediklerini söyleyen Gülşen Kurt, “TJA olarak zindanlarda direnen yoldaşlarımızın hep yanında olmaya devam edeceğiz. Sibel ve Sedanur yoldaşlarımızın hemen serbest bırakılmaları için mahkeme heyetlerine buradan sesleniyoruz. Adaleti askıya alıp iktidarın insanlık dışı politikalarına ortak olmayın” ifadelerini kullandı.

Tutsakların tecrit politikalarına karşı direnişte olduğunu söyleyen Gülşen Kurt, tecride karşı herkesi mücadeleye çağırdı.