Nergis Muhammedi başını örtmediği için hastaneye kaldırılmıyor!

İran’da Nobel Barış Ödüllü tutsak aktivist Nergis (Narges) Muhammedi’nin başını örtmeyi reddettiği için hastane sevkinin yapılmadığı bildirildi.

Ailesi çarşamba akşamı Instagram'da yayınladıkları açıklamada "cezaevi müdürü, üst makamlardan gelen emirler doğrultusunda, başörtüsü olmadan Nergis Muhammedi’nin kalp hastanesine gönderilmesinin yasak olduğunu ve naklinin ikinci kez iptal edildiğini" duyurdu.

Yakınları, pazartesi günü bir sağlık ekibinin Nergis Muhammadi'yi muayene etmek ve ekokardiyogram yapmak üzere Evin hapishanesinin kadınlar koğuşuna gitmesinin ardından "hapishanenin Nergis'i başörtüsü olmadan revire sevk etmeyi bile reddettiğini" belirtti.

Aile, 51 yaşındaki Nergis Muhammadi'nin kalp ve akciğer sorunlarının acil bakım gerektirdiğini kaydederken "tıbbi tedavi için bile 'zorla başörtüsü' takmayarak hayatını riske atmaya hazır" dedi.

13 kez tutuklanan, beş kez toplam 31 yıl hapis ve 154 kırbaç cezasına çarptırılan ve 2021'den bu yana tekrar hapsedilen Nergis Muhammadi, İran ve Doğu Kurdistan'daki "Jin, jiyan, azadî” ayaklanmasının öne çıkan yüzlerinden biri oldu.

Nobel Komitesi 6 Ekim'de kendisine prestijli barış ödülünü vererek "İran'da kadınlara yönelik baskıya karşı mücadelesini, herkes için insan hakları ve özgürlüğü teşvik etme çabasını" övmüştü.

İranlı kadın hakları aktivisti Narges Muhammadi, Tahran'daki hücresinden gönderdiği mesajında “Zafer kolay değil ama kesin” demişti. Kızı Kiana Rahmani tarafından Fransızca olarak okunan bu mesaj, kasım başında Nobel'in resmi internet sitesinde yayınlanmıştı.