Nobel ödüllü Nergis Muhammedi açlık grevine başladı

Tahran’daki Evin cezaevinde tutsak edilen Nobel Barış Ödüllü aktivist Nergis Muhammedi açlık grevine başladı.

Tutsağın ailesi, Nergis Muhammedi’nin Evin hapishanesinde açlık grevine başladığını duyurdu.

Açıklamada "Nergis Muhammedi ailesine birkaç saat önce açlık grevine başladığını bildirdi. Sağlığı konusunda endişeliyiz” denildi.

Aile  "Sevgili Nergis'imizin başına gelebilecek her şeyden İslam Cumhuriyeti sorumludur" diye ekledi. 

Aktivist tutsaklara yeterli bakımın sağlanmamasını ve kadınların peçe takma zorunluluğunu protesto ediyor. Birkaç gün önce yetkililer başörtüsü takmadığı için Nergis Muhammedi’yi hastaneye götürmeyi reddetmişti.

Ailesi 1 Kasım akşamı Instagram'da yayınladıkları açıklamada "cezaevi müdürü, üst makamlardan gelen emirler doğrultusunda, başörtüsü olmadan Nergis Muhammedi’nin kalp hastanesine gönderilmesinin yasak olduğunu ve naklinin ikinci kez iptal edildiğini" duyurmuştu.

Aile, 51 yaşındaki Nergis Muhammedi'nin kalp ve akciğer sorunlarının acil bakım gerektirdiğini kaydederken "tıbbi tedavi için bile 'zorla başörtüsü' takmayarak hayatını riske atmaya hazır" açıklamasında bulunmuştu.

13 kez tutuklanan, beş kez toplam 31 yıl hapis ve 154 kırbaç cezasına çarptırılan ve 2021'den bu yana tekrar hapsedilen Nergis Muhammadi, İran ve Doğu Kurdistan'daki "Jin, jiyan, azadî” ayaklanmasının öne çıkan yüzlerinden biri oldu.

Nobel Komitesi 6 Ekim'de kendisine prestijli barış ödülünü vererek "İran'da kadınlara yönelik baskıya karşı mücadelesini, herkes için insan hakları ve özgürlüğü teşvik etme çabasını" övmüştü.

İranlı kadın hakları aktivisti Narges Muhammadi, Tahran'daki hücresinden gönderdiği mesajında “Zafer kolay değil ama kesin” demişti. Kızı Kiana Rahmani tarafından Fransızca olarak okunan bu mesaj, kasım başında Nobel'in resmi internet sitesinde yayınlanmıştı.