TJK-E: Önder Apo'nun özgürlüğü için 15 Mayıs'ta Strasbourg'a!

TJK-E, Kürt Halk Önderi'nin özgürlüğü için 15 Mayıs’ta Strasbourg'da düzenlenecek eyleme çağırarak, "Gün Önder Apo’nun özgürlüğü için seferber olma, direnen gerillaya sahip çıkma günüdür" dedi.

TJK-E STRASBOURG'A ÇAĞRI

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Önder Apo şahsında Kürt halkına karşı gerçekleştirilen uluslararası komplonun 26. yılındayız. 9 Ekim Komplosunu gerçekleştiren güçler Kurdistan özgürlük hareketini ve Ortadoğu’da özgürlük-eşitlik mücadelesini tasfiye etmeyi hedeflemiş ancak başaramamışlardır. Tam tersine komplocular yenilmiş, özgürlük mücadelesi daha da büyüyerek tüm dünya için umut olmuştur. Başta Önder Apo’nun tarihi direnişi ve Kurdistan halklarının direnişi bu konsepti boşa çıkarmıştır. İnsanlık tarihinin en vahşi ve insanlık dışı komplosunu bir kez daha büyük nefretle kınıyoruz. Komploya karşı mücadele eden, direnen ve şehit düşen kahramanları bir kez daha saygıyla, minnetle anıyoruz" denildi.

"Önder Apo'nun geliştirdiği Demokratik ve Özgür Yaşam paradigması başta Kurdistan halklarının olmak üzere Ortadoğu ve dünya halklarına umut olmuştur" vurgusunda bulunulan açıklamada, "Türkiye ve Ortadoğu’nun demokratikleşmesi, sorunların çözümü, kadın özgürlükçü, eşitlikçi ortak yaşamını geliştiren tek seçenek olmuştur.  Bu felsefenin her geçen gün daha da büyük sempati toplaması faşist Türk devletini ve egemenleri rahatsız etmiştir. Bu nedenle kapsamlı bir saldırı ve mutlak tecrit uygulanmaktadır" diye kaydedildi.

'GÜN MÜCADELEYİ BÜYÜTME VE ZAFERE GİTME GÜNÜDÜR'

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

"Önder Apo’ya uygulanan bu mutlak tecrit ve saldırılar tüm Kürt halkına, kadınlara ve insanlığa karşı uygulanan bir saldırıdır. Başta CPT olmak üzere tüm uluslararası kurumların sessizliği AKP-MHP faşist iktidarının bu politikaları derinleştirmesine neden olmaktadır. Uluslararası kurumların sessizliği ise onları bu faşizmin suç ortağı yapmaktadır.

Bizlerin; kadınların, Kürt halkının, gençlerin, insanlık değerlerinin yanında olan herkes için faşizme karşı mücadeleyi büyütmek ve zafere giden yolu açmak tek yoldur. Bunun en sonuç alıcı ve anlamlı yolu ise Önder Apo'nun etrafında kenetlenmektir. Gün Önder Apo’nun özgürlüğü için seferber olma, direnen gerillaya sahip çıkma, ‘Güneşimizi Karartamazsınız' diyerek fedaileşenlerin anılarına layık olma günüdür. Gün 'Jin, Jiyan, azadî' sloganını haykıran milyonların hak ettiği başarıyı sağlama günüdür.

 
Bu anlamda 10 Ekim'de başlatılan 'Abdullah Öcalan'a özgürlük - Kürt sorununa siyasi çözüm' hamlesi büyüyerek devam etmektedir. 8 Mart'ta alanları dolduran kadınların mücadelesi, Newroz'da Kürtlerin büyüttüğü özgürlük ateşi ve 31 Mart seçimleriyle Kuzey Kurdistan’da büyük devrimci halk direnişi ile halkımızın Önderlik hamlesini sahiplenişi görkemli bir şekilde açığa çıkmıştır. Avrupa Kürt Kadın Hareketi olarak 19 Nisan da başlattığımız CPT'ye mektup gönderme kampanyası ile CPT'ye görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Önder Apo üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılarak, durumu ve sağlığı ile ilgili resmi ve doğru bir açıklama yapılması için İşkenceyi Önleme Komisyonu (CPT) ivedilikle Türkiye ye ziyaretini bağımsız bir şekilde gerçekleştirmelidir. Görevini yerine getirene kadar eylemlerimiz devam edecektir.
Bu anlamda 15 Mayıs günü TJK-E olarak Strasbourg'ta düzenleyeceğimiz eylem bu kampanyanın önemli bir ayağı olacakır. Eylemimiz başta NATO ve ona üye olan Avrupa ülkelerine ve Erdoğan'ın geliştirmek istediği soykırım operasyonlarına karşı Önder Apo’nun özgürlüğündeki ısrarın ifadesi olacaktır. Bu temelde TJK-E olarak 15 Mayıs’ta gerçekleştireceğimiz eyleme tüm kadınları katılmaya çağırıyoruz."