Cezaevindeki sürgünden sonra direniş daha da büyüdü

Cezaevlerinde yaşanan keyfi uygulamalar ve hak ihlallerine karşı Mardin E Tipi Cezaevi’nde açlık grevi eylemi yapan 5 siyasi tutsak başka cezaevlerine sürgün edildi.

Olağanüstü Hal (OHAL) sonrası cezaevlerinde yaşanan keyfi uygulamalar ve hak ihlallerine karşı PKK ve PAJK’lı tutsakların 15 Mart’ta başlattığı bir aylık süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine katılanlar sürgün ediliyor. Mardin E Tipi Cezaevi’nde açlık grevlerine katılan 5 tutsak, 16 Mart’ta başka cezaevlerine sevk edildi.

Mardin E Tipi Cezaevi’nde kalan ve isimleri öğrenilmeyen 5 tutsağın, 15 Mart tarihinde açlık grevine girdikleri için, cezaevi yönetimi tarafında 1 gün sonra herhangi bir gerekçe sunulmadan İzmit Kandıra Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildikleri öğrenildi.

Tutsakların sürgün edilmesine karşı Mardin E Tipi Cezaevi’nde bulunan diğer tutsaklar da ‘Baskılar, sürgünler bizi yıldıramaz’ eşliğinde yarım saatlik ses çıkartma eylemi gerçekleştirdi. Ses çıkartma eyleminin ardından 40 tutsak, dün aldıkları karar ile süresiz, dönüşümsüz açlık grevine başladı.

Mardin E Tipi Cezaevi’nde açlık grevine girdiklerinden ötürü sürgün edilen 5 tutsaktan sonra, açlık grevini devralan 40 siyasi tutsağın talepleri şu şekilde:

“Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve yanındaki tutuklular üzerindeki tecridin kaldırılması, müzakere koşullarının sağlanması, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve uygulamalardan vazgeçilmesi, köylere yönelik yıkım uygulamasına son verilmesi.”