Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman hayatını kaybetti

Dersim Tertelesi’nde sağ kurtulan Eşliye Çiçe ve Necef Duman hayatını kaybetti. Duman ve Çiçe, Zimek köyünde toprağa verildi.

Dersim Katliamı'nın tanıklarından Xozat (Hozat) ilçesine bağlı Zimek (Çığırlı) köyünden Eşliye Çiçe (Fecire Erol)  ile aynı köyün Hopik mezrasında kurşuna dizilen annesi Besi’nin cansız bedeninin altında kalarak hayatta kalan 94 yaşındaki Necef Duman yaşamını yitirdi. n Duman ve Çiçe, dün Zimek köyünde toprağa verildi.

Daha önce Pir Haber Ajansı’na  (PİRHA) konuşan Çiçe, tanıklık ettiği katliama dair şunları söylemişti: “Herkesi toplayıp harman yerine götürdüler. Orada makineli silah kurulmuştu. Herkes, bağırmaya başladı, kaçanlar oldu. Kadın ile erkekleri ayırarak dağa çıkartıp ‘sizin resminizi çekeceğiz’ demişlerdi. Bizi dağa götürdüler çocuğuz ağlıyoruz açız, ekmek ve su istiyoruz. Annem beni bacaklarının arasına koydu, kardeşimi de göğsüne koyup yüzüstü uzanarak bizi sakladı. Bir süngü sırtıma geldi onu elimle çıkardım, bir diğerini elimle çıkarınca elim hareketsiz kaldı, onlarda öldüğümü sanıp gittiler. Akşam çöktüğünde bir genç kadın gelip ‘Askerler gitti kim yaşıyorsa kalksın’ diye bağırıyordu. Bizleri Hopik’te (Beyaz Dağ) katlettiler, ölülerimizi kıyafetlerinden tanıyorduk.”