Avrupa’daki Kürdistanlılar Nagihan Akarsel için ayakta-YENİLENDİ

Avrupa’nın birçok merkezinde bir araya gelen Kurdistanlılar, Jineoloji Araştırma Merkezi Üyesi Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto ediyor.

Avrupa Kürt Hareketlerinin çağrısı üzerine halk, Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto etmek için alanlara çıkıyor. Hollanda’da yaşayan Kürdistanlıların ardından Belçika, Almanya ve Fransa'da halk sokaklara aktı.

BRÜKSEL

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto etmek için Belçika’nın başkenti Brüksel merkezi tren istasyonu önünde  bir eylem gerçekleştirildi.  Belçika Kürt Kadın Hareketi YJK-B tarafından organize edilen eyleme çok sayıda kişi katıldı.
Nagihan Akarsel’in fotoğraflarının taşındığı eylemde sık sık “Jin jiyan azadî” pankartları taşınarak, Türk devleti protesto edildi.  

“Katil Erdoğan”, “Bimre xiyanet” ve “Şehîd namirin” sloganların atıldığı eylemde, yapılan konuşmalarda, Nagihan Akarsel’in katledilmesinin münferit bir olay olmadığı belirtilerek, şunlara dikkat çekildi: “Özellikle de son 10 yılda faşist-kadın düşmanı Türk devleti Kürdistan’da yükselen kadın devrimini, onun öncülerini katlederek önlemeye ve durdurmaya çalışıyor. Bu anlamda 9 Ocak 2013’te Paris’te işlenen ve Şehit Sakine Cansız’ı hedef alan katliam, 23 Haziran 2020’de Kongra Star’ın öncülerini hedefleyen Kobanê katliamı ve son olarak yoldaşımız Nagihan Akarsel’in suikastı arasında çok net bir bağ bulunuyor. Nagihan Akarsel, yaklaşık 30 yıllık mücadele hayatında, bugün dünyanın dört bir yanında yankılanan, Jin Jiyan Azadî felsefesini sürekli bir biçimde yaşamsallaştıran, gazeteci-yazar ve Jineolojî kimliği ile Kürt toplumu ve kadınları arasında tanınan bir simaydı. Bu kimliğinden dolayı Nagihan Akarsel hedef alınmıştır.”
DRESDEN

Almanya’nın Dresden kentinde Dresden Uta Kadın Meclisi, Süleymaniye’de katledilen Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi editörü akademisyen Nagihan Akarsel'in katledilmesini kınamak için saat 17.00’da Albertplatz’da açıklama yaptı.
Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Women Defend Rojava ve Barış için Kürt Kadın Bürosu’nun Nagihan Akarsel için yayınladıkları açıklamaları okundu.
Kadınlar sık sık “Jin Jiyan Azadî” ve “ Şehîd namirin” sloganları attı.

KÖLN

Almanya'nın Köln kentinde yaşayan Kürdistanlılar Jineoloji dergisi editörü Nagihan Akarsel'in katledilmesini protesto etti. Saat 18.00'da Breslauer Platz'da başlayan eylemde Nagihan Akarsel'in fotoğrafları taşındı.

Viyan Kadın Meclisi'nin öncülüğünde gerçekleşen eylemde, Akarsel'in bu sabah Süleymaniye’de Türk devleti ve işbirlikçisi KDP tarafından kurşunlanarak katledildiği hatırlatıldı. Bu katliam ile “Jin Jiyan Azadî” çağrısı ve Kürt kadınların hedef alındığı ifade edildi. “Öfkemizi diri tutacağız. Direnişimize devam edeceğiz” denilen konuşmaların ardından TJK-E'nin bildirisi de okundu.

Öfkenin hakim olduğu eylemde sık sık, “Jin Jiyan Azadî” ve “Terörist Türkiye” sloganı attı.

HANNOVER

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi Editörü Akademisyen Nagihan Akarsel’in Süleymaniye kentinde silahlı saldırı sonucu katledilmesi Almanya’nın Hannover kentinde protesto edildi.
Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Hannover Haupbahnhof önünde bir araya gelen Kürt ve dostları, Nagihan Akarsel'in posterini açarak kırmızı karanfil ve mum yaktı.
Meclisa Gel a Hannover, Ronahi Kadın Meclisi ve Women Defend Kurdistan’ın katıldığı eylemde konuşan Aliye, "Çok acı verici bir anı yaşıyoruz. Bugün Başûrê Kurdistan yönetimi bir Kürt kadınını koruyamadı ama TC’nin ajanlarını ve askerlerini koruyor. Ve kendilerine biz Kürt’üz diyorlar. Binlerce kez lanet olsun sizin gibi işbirlikçi ve hain yönetime. Nagihan Akarsel gibi durmayacağız. Mücadelemiz her an ve her yerde akar sel gibi durmadan ilerleyecektir" dedi.
Sık sık “Jin Jiyan Azadî”, “Bijî berxwedana gerîla” ve “Bijî berxwedana Rojhilat" sloganları atılan eylem saat 19.30 da sona erdi.

PARİS

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi Editörü Akademisyen Nagihan Akarsel’in Süleymaniye kentinde silahlı saldırı sonucu katledilmesi Fransa’nın başkenti Paris’te protesto edildi.

TJK-F’nin (Fransa Kürt Kadın Hareketi) çağrısı ile Paris’in en işlek meydanlarından biri olan République meydanında bir araya gelen Kürdistanlılar “Jin Jîyan Azadî” sloganları ile yapılan katliamı protesto etti. 

Nagihan Akarsel’in fotoğraflarını ve Fransızca yazılı ”Jin Jiyan Azadî” dövizleri ile birlikte üzerinde ”Jin Jiyan Azadî” ve “Nagihan için intikam” yazılı pankartı taşıyan kadınlar ve Kurdistanlılar, Akarsel şahsında tüm devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

TJK-F’nin hazırlandığı Fransızca bildiri okunduktan sonra, CDK-F Eşbaşkanı Xanê Akdoğan ve KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç birer açıklama yaptı. 

CDK-F Eşbaşkanı Xanê Akdoğan, şunları belirti: “Ahlaksız bir düşmanımız olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu saldırı tesadüf değildir. Büyüyen kadın mücadelesini durdurmak istiyorlar ama bunu başaramayacaklar. Nagihan yoldaş şahsında tüm devrim şehitlerini anıyor ve mücadelelerini yükselteceğimizin sözünü yineliyoruz.”  

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise, “Sömürgeci faşist Türk devleti çok kritik bir süreçte bu katliamı gerçekleştirdi. Çünkü, Doğu Kürdistan’da Kürt kadınlar öncülüğünde yapılan devrim, Önder Apo’nun kadın özgürlükçü paradigması ve Jin Jiyan Azadî ile birlikte kadının özgürlüğü artık tüm dünyada yer edindi. Nagihan yoldaşı hedef alan kirli zihniyet, esasında kadın özgürlüğünü hedef aldı, Jineoloji paradigmasını hedef aldı. Bu saldırı özgürlük ve demokrasi isteyen Kürt halkına yapılmıştır. Ama bilsinler ki bu mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğiz ve sonuç alacağız” diye konuştu.

Eylem sloganlarla sona erdi.