GÖRÜNTÜLÜ

HPG, şehit 2 gerillayı saygıyla andı

Xakurkê’de şehadete ulaşan 2 gerillayı anan HPG, “Avînar ve Rûken yoldaşlarımız, sağlam yoldaşlıkları, fedakar katılımları ile Parti yaşamının yılmaz savunucuları haline geldiler” dedi.

ŞEHİT İLANI

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle”

“6 Nisan 2018 günü Xakurkê bölgesinde işgalci Türk ordusunun gerçekleşen saldırısı sonucu özgürlük mücadelemizin cesur militanları Rûken ve Avînar yoldaşlarımız şehadete ulaştı. Şehitler kervanına katılan Kurdistan halkının değerli evlatları Avînar ve Rûken yoldaşlarımız emsalsiz direnişleri ile unutulmaz bir mücadeleyi miras bıraktılar.

Ezilen halklar ve halkımızın özgürlüğü için gerilla saflarına katılan Avînar ve Rûken yoldaşlarımız, Apocu ideoloji ile kendilerinde muazzam değişimler yaratarak, emin adımlarla zafere koştular. Kurdistan’da yüz yıldır süren soykırım ve asimilasyon politikalarına karşı tarihsel öfkesi olan yoldaşlarımız devrimci yaşam dışında hiçbir yaşamı kabul etmeyerek kendilerini halkımıza adadılar. Düşman saldırılarının yoğunlaştığı bir süreçte Medya Savunma Alanları’nda önemli görevler üstlenerek düşmana büyük darbeler vuran Avînar ve Rûken yoldaşlarımız, şehit yoldaşlarından aldıkları mücadele bayrağını zafere taşımak için bir an bile tereddüde girmeden savaşarak ölümsüzler kervanına katıldılar. Zor şartların Apocu militanları olan Avînar ve Rûken yoldaşlarımız, sağlam yoldaşlıkları, fedakar katılımları ile Parti yaşamının yılmaz savunucuları haline geldiler.

Ardılları olarak Avînar ve Rûken yoldaşlarımızın mücadelesini örnek alacağımızın ve anılarını yaşatacağımızın sözünü veriyor, bu duygularla başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Avînar Merîvan
Adı Soyadı: Rozan Vildan Kızmaz
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Zozan – Cuma
Şehadet Tarihi ve Yeri: 6 Nisan 2018 / Xakurkê

 

Kod Adı: Rûken Sipêrtî
Adı Soyadı: Fatma Koyuncu
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Xezal – Mahmut
Şehadet Tarihi ve Yeri: 6 Nisan 2018 / Xakurkê

 

AVÎNAR MERÎVAN

Avînar yoldaşımız direnişi ve asiliği ile bilenen, Kürt kültürünün derin yaşandığı Amed’te dünyaya geldi. Ailesinin ve yaşadığı çevrenin yurtsever olması nedeniyle bilinçli bir Kürt kadını olarak yetişti. Annesinin dayısı Şehîd Zemanî - Mustafa Gezgör yoldaşımızın kahramanca direnişini ve gerilla hikayelerini dinleyerek büyüyen yoldaşımız erken yaşta Hareketimize sempati besledi. Okul yıllarında sistemin gerçek yüzünü daha iyi görerek çelişkiler yaşadı. Her Kürt gencinin yaşadığı çelişkileri yaşayan ve arayışlara giren Avînar yoldaşımız sistemin Kürt gençliğine dayattığı asimilasyon ve yozlaştırma politikalarının farkında olarak gençlik çalışmalarında yer aldı. Bir nebze de olsa arayışlarına cevap bulma imkanı bulan yoldaşımız, üniversitede okuduğu Amed’de aktif bir şekilde gençlik çalışmalarında yer aldı. Özellikle abisi Mervan Amed – Mehmet Zuhat Kızmaz yoldaşımızın 2009 yılında gerilla saflarına katılmasından derinden etkilenen Avînar yoldaşımız, gerillaya daha fazla ilgi duydu. Gençlik çalışmalarında Hareketimizi ve Önderlik gerçekliğini daha yakından tanıma imkanı buldu. Üniversite yıllarında yaptığı çalışmalardan dolayı düşman baskılarına maruz kalan yoldaşımız, birçok defa gözaltına alındı. Düşman gerçekliğini erken fark eden Avînar yoldaşımız, arayışlarını derinleştirdi. Kurdistan’da işgalci Türk devletinin yaptığı haksızlıklara ve uyguladığı inkar politikalarına karşı verilecek en büyük cevabın gerilla saflarına katılım olduğunda farkında olarak katılım kararı verdi. Rojava Özgürlük Devrimi’nin kıvılcım aldığı bir dönemde özgürlük saflarına katıldı.

2012 yılında Amed üzerinde gerilla saflarına katılan Avînar yoldaşımız, yeni savaşçı eğitimi Metîna bölgesinde aldı. Yeni savaşçı eğitiminde Partimizdeki yoldaşlık ilişkilerinden derinden etkilendi. Kahramanlık hikayelerini dinlediği ve hayranlık duyduğu gerilla yaşamına ilk adımını atan yoldaşımız gerilla olmanın gururunu yaşadı. Eğitimlerde öğrenme arzusu ve moralli katılımı ile kısa sürede gelişim gösterdi. İdeolojik anlamda ulaştığı yetkinliği eğitim sürecinde yoldaşlarıyla paylaşarak onların da dağ yaşamına uyum sağlamasında emek sahibi oldu. Emekçi ve fedakar kişiliği ile kısa sürede birçok çalışmada yetkinleşen Avînar yoldaşımız, bu özelliğiyle tüm yoldaşlarının saygısını kazandı. Yeni savaşçı eğitiminden başarılı bir şekilde mezun olan yoldaşımız, Garê alanında Parti çalışmalarına katıldı. Düşmana karşı büyük darbe vurma arayışı olan yoldaşımız, yeni bir gerilla olmasına rağmen eylem yapma önerilerinde bulundu. 2012 yılında askeri anlamda yetkinleşmek için ağır silah branşında eğitim alan Avînar yoldaşımız uzman bir gerilla olarak eğitimini başarıyla tamamladı. Kendisini ideolojik ve askeri anlamda hazır hisseden yoldaşımız, savaşın yoğun yaşandığı alanlara gitmek için önerilerde bulundu. 2012 yılında Devrimci Halk Savaşı çerçevesinde gerçekleşen eylemlerde yer alan ve 2013 yılında Geliyê Tiyarê’de şehadete ulaşan kardeşi Mervan Amed yoldaşımızın anısına layık olmak için sıcak savaşın yaşandığı alanlara gitme önerisinde ısrarcı oldu. İşgalci Türk devletine karşı sürdürülen direnişe dahil olmak için kendisini gerilla savaş sanatında yetkinleştiren Avînar yoldaşımız, 2013 yılında Xakurkê bölgesine geçti. Önderliğimizin kadın özgürlüğü ve kadın ordulaşması değerlendirmelerini okuyarak Rêber Apo felsefesinde derinleşti. Demokratik Modernite Gerillası olarak kendisini hem askeri hem de ideolojik anlamda geliştirmeyi sürekli hale getirdi. Bu özelliğiyle yoldaşlarına örnek olduğu gibi onların da kendilerini eğitmeleri için teşvik etti. Yeni dönem gerilla savaş taktiğini uygulamak ve buna öncülük yapmak için sorumluluk üstlendi. Şehit yoldaşlarının intikamı almak ve sürecin beklentilerine cevap olmak isteyen Avînar yoldaşımız, Xakurkê alanında birçok başarılı eylemde yer aldı. YJA Star kimliğini layıkıyla taşıyan yoldaşımız, en zor şartlarda ilkeli duruşu ve sade yoldaşlığı ile örnek bir Apocu militan oldu. Avînar yoldaşımız, yaklaşık 6 yıl boyunca gerillacılık yaptığı Xakurkê bölgesinde neredeyse ayak basmadık bir tek patika, ulaşmadık bir dağ doruğu bırakmadı. Coşkulu ve heyecanlı katılımı ile birlikte çalıştığı yoldaşlarında mücadele azim ve kararlılığı yaratan, onlara ruh veren Avînar yoldaşımız, bu özelliğiyle tüm yoldaşlarının yüreğinde yer edinmeyi bildi. Kadın özgürlük çizgisindeki net duruşu, Rêber Apo ve özgürlük değerlerimize olan sarsılmaz bağlılığı ve güçlü yoldaşlığı ile tüm yoldaşlarında silinmez izler bıraktı.

Xakurkê bölgesinde bulunduğu süreçte önemli sorumluluklar alan ve bulunduğu her alanda yoldaşlarının gönlünü kazanan Avînar Merîvan yoldaşımız; dürüst ve samimi yoldaşlığı ile başarılı bir YJA Star militanı olarak mücadele tarihimize silinmez bir yer edindi. 6 Nisan 2018 günü Xakurkê alanında gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşan Avînar yoldaşımızın bizlere bıraktığı mücadele bayrağını zaferle dalgalandıracağımızın sözünü tekrarlıyoruz.

 

RÛKEN SIPÊRTÎ

Rûken yoldaşımız Botan’ın kadim kenti Silopya’da yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Ulusal değerlerine ve Kürt kültürüne bağlı bir ailede dünyaya gelen yoldaşımız, öz benliğine göre yetişti. Ailesinden ve mensubu Sipêrtî aşiretinden özgürlük hareketimize katılımların olması Hareketimizi erken yaşta tanımasına vesile oldu. Küçük yaşta gördüğü gerillaya hayranlık duyan yoldaşımız, gerilla olmayı hayal etti. Botan’da işgalci TC ordusunun halkımıza yaptığı zulmü, yaşanan köy yakmalar ve birçok insanımızın faili belli bir şekilde şehit edilmesi Rûken yoldaşımızın düşmana olan öfkesini daha da büyüttü. Gerillanın soykırımcı TC devletine karşı gerçekleştirdiği eylemlerden büyük moral alan yoldaşımız, erken yaşta siyasi çalışmalarda yer almaya başladı. Zeki ve sıcakkanlı kişiliği ile bulunduğu çevrede sevilen ve sözü dinlenen biri olmayı başardı. Şehadete ulaşan yoldaşlarının intikamını almak ve halkımıza dayatılan imha saldırılarına karşı yerinde bir cevap vermek isteyen Rûken yoldaşımız, yoğunlaşmalarını derinleştirdi. Hareketimizin başlatmış olduğu hamlelerde yaşanan kahramanlıklara karşı kendini borçlu görerek gerilla saflarına katılma kararı verdi. Bu temelde 2012 yılında Cûdî bölgesinden gerilla saflarına katıldı.

İlk eğitimini Cûdî bölgesinde alan yoldaşımız, gerilla yaşamına kısa sürede motive olarak yoldaşlarının takdirini kazandı. Yeni bir savaşçı olmasına rağmen askeri ve ideolojik anlamda kendini geliştirmedeki istemi ve düşmana darbe vurma arayışları ile örnek oldu. Yeni savaşçı eğitiminden sonra Herekol bölgesine geçen yoldaşımız, ilk pratik tecrübelerini bu alanda kazandı. Önderliğimizin çağrısı üzerine 2013 yılında Demokrat Çözüm Yürüyüşü gruplarında yer alan yoldaşımız, Heftanîn bölgesine geçti. Heftanîn bölgesinde operasyon okulunda eğitim gören yoldaşımız, askeri branşlarda yetkinleşmeyi hedefledi. Eğitimlerde Önderliğimizin perspektifleri ve değerlendirmelerini okuyarak ve Kadın Kurtuluş İdeolojisi’ne yoğunlaşarak kendinde önemli değişimler yarattı. Her göreve hazır bir YJA Star militanı olarak, çete saldırılarına karşı halkımızın yanında savaşmak için 2014 yılında Rojava alanına geçti. Rojava’da DAİŞ çeteleri eliyle yapılmak istenen katliamlara siper olan binlerce yoldaşımızdan biri oldu. Seferberlik ruhuyla gittiği Rojava alanında birçok hamlede yer aldı. 2014 yılında Cezaa’da çetelerle yaşanan bir çatışmada başından yaralandı. Kısa sürede tedavisini tamamladıktan sonra savaşın en sıcak olduğu alanlara geri döndü. Yüzlerce yoldaşımızın büyük bedel vererek çetelere karşı geliştirdiği, destan ve filmlere konu olan tarihi Kobanê Direnişi’nde yer aldı. 2015 yılında Kobanê’de DAİŞ çetelerini temizleme hamlesinde  bu sefer elinden yaralandı. Hiçbir gerekçeyi kendine kabul etmeyerek her zaman en ön saflarda yer aldı. İki yıl boyunca Rojava alanında hamleden hamleye koşan ve başarılı bir pratik sahibi olan Rûken yoldaşımız, daha sonra Türk devletinin Bakurê Kurdistan’da halkımıza karşı başlattığı saldırılara cevap olmak için yüzünü Bakurê Kurdistan’a döndü. Özyönetim Direnişi sürecinde çalışmalara aktif bir şekilde dahil oldu. 2016 yılında YPS Silopya çalışmalarında yer aldı. Daha sonra tekrar yüzünü özlemini duyduğu Kurdistan dağlarına dönen yoldaşımız, pratikte yaşanan eksikleri analiz etmek ve ideolojik olarak kendini daha da güçlendirmek için Şehîd Bêrîtan Özgür Kadın Akademisi’ne geçti. Eğitimleri kendini sorgulama ve güçlendirme yeri olarak gördü. Eğitim süresi boyunca bir YJA Star militanı olarak geçmiş pratiğinin sorgulamasını yaparak önemli sonuçlar çıkardı. Önderliğimizin felsefesi ile kendisini daha iyi tanıdı ve özgür kadın kişiliğine ulaşmada büyük bir emek ve çabanın sahibi oldu. Değerli bir YJA Star gerillası ve Apocu militan olan Rûken yoldaşımız, eğitimini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra savaşın yoğun yaşandığı alanlara gitme önerisinde bulundu.

Bu temelde Xakurkê bölgesine geçen Rûken yoldaşımız, kısa sürede alana uyum sağlayarak pratik çalışmalardaki yerini aldı. Düşman saldırılarının yoğun yaşandığı bir alanda devrimci görevlerini yerine getiren Rûken yoldaşımız, büyük bir coşku ve moralle savaşın her boyutunda yer aldı. Düşman saldırılarına karşı geliştirilen eylemlerde de aktif bir şekilde yer alan yoldaşımız, cesaretli ve gözüpek katılımı ile tüm yoldaşlarına örnek oldu. Yaşamdaki mütevazı duruşu, özgür kadın kimliğini temsil etmedeki iddiasıyla örnek bir PKK–PAJK militanı olan Rûken yoldaşımız, 6 Nisan 2018 günü şehitler kervanına katıldı. Rûken yoldaşımızın şehadet yıldönümünde tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, özgürlük mücadelemizi daha da yükselteceğimizin ve şehitlerimizin hayallerini gerçekleştireceğimizin sözünü bir kez daha tekrarlıyoruz.”