Kolombiya tarihinin ilk solcu cumhurbaşkanı seçildi

Kolombiya’da pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda eski gerilla Gustavo Petro oyların yüzde 50,44’ünü alarak ülke tarihinin ilk solcu cumhurbaşkanı oldu.

İkinci turda sosyal demokrat Gutavo Petro ile milyarder bağımsız aday Rodolfo Hernandez yarıştı.

Sandıklardan, Kolombiya tarihinin ilk solcu cumhurbaşkanı çıktı. 62 yaşındaki Petro, oyların yüzde 50,44’ünü alırken, rakibi Hernandez yüzde 47,31’de kaldı.

Bu seçimler aynı zamanda ilk kez ikinci turda sağcı partilerden bir adayın olmayışı ile önem kazanıyor. Hernandez, sürpriz bir şekilde birinci turdan çıkmıştı.

Seçimlere katılım yüzde 58 ile 1997’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Petro’nun zaferi tarihi olduğu kadar, yardımcısı olarak belirlediği Afro kökenli feminist ve ekolojist Francia Marquez de bu ülke için bir ilki ifade ediyor. Marquez aynı zamanda bu göreve gelen ilk kadın özelliğini de taşıyor. Petro, 7 Ağustos’ta sağcı Ivan Duque’nin yerine geçecek.

Tarihi Pakt koalisyonunun başındaki Petro, üçüncü kezdir cumhurbaşkanlığına adaylığını koyuyor.

Petro, gençliğinde küçük bir şehir gerillası grubu olan M-19’a katılmıştı. Bu örgüt, 1990’da silah bıraktı.

O tarihten beri milletvekili, senatör, Bogota Belediye Başkanı ve yeniden senatör olan Petro, seçim kampanyasında Kolombiyalılarca iyi bilinen bir program önüne koydu: ücretsiz üniversiteler, sağlık sistemleri ve kamusal emeklilik, ekolojik geçiş, tarım ve turizme dayalı bir ekonominin teşviki ve ülkeyi şiddetten arındırmak için silahlı gruplarla müzakerelere yeniden başlamak.

Komünizm düşmanı olan Hernandez, seçim kampanyası boyunca Petro’nun eski bir gerilla olduğunu söyleyerek kriminalize etmeye çalıştı ancak bu işe yaramadı.

Petro, Pazar akşamı Bogota’daki bir gösteri salonunda yaptığı açıklamada “7 Ağustos’ta göreve başlayacak hükümet yaşamın, barışın, sosyal adaletin ve çevresel adaletin hükümeti olacak” dedi.

Francia Marquez ise Twitter üzerinde zaferini “eskilere, kadınlara, gençler, LGBTIQ+ bireylerine, yerlilere, köylülere, mağdurlara, siyah halka, direnenlere, artık burada olmayanlara, tüm Kolombiya’ya” adadı.

Marquez, bir başka açıklamasında “halkın hükümetinin” geldiğini belirterek, “birlikte bu ulusu neşe ve barış içinde uzlaştıracaklarını” söyledi.