Venezuela ve Kolombiya ABD ile bir göç anlaşması istiyor

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ve Venezuella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD'ye gitmek üzere Kolombiya ve Panama arasındaki tehlikeli Darien ormanından geçen yasadışı göçmen akışını durdurmak için Washington ile bir anlaşmaya varmak istiyor.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Caracas’ta Venezuelalı mevkidaşı Nicolas Maduro ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "gerçekte hiçbir insanın geçmemesi gereken bir geçit" olarak nitelendirdiği Darien ormanındaki göçü durdurmak ve ABD ile anlaşmaya varmak için çaba gösterdiklerini belirtti.

Petro, "ABD ile bir anlaşmaya varmamız gerekiyor" diyerek Washington'a yasadışı göçmenlere ekonomik yardım sağlama çağrısında bulundu.

Ortak bir açıklama yapan iki devlet başkanı, ABD'ye, göçmenleri destekleyecek bir program ve ülkelerine dönüşü teşvik edecek kuponlar önerdiklerini ifade ettiler.

Kolombiya Devlet Başkanı, "Kolombiya, bu 'geri dönüş göçünün' inşasına yardımcı olmak istiyor. Özgür kararları ne olursa olsun, bunu desteklemesi gereken ABD'dir" dedi.

Petro, bu girişimin, yasadışı göçü düzene sokmayı ve organize etmeyi mümkün kılacak bir kazan-kazan durumu olduğunu düşündüğünü belirtti.

Nicolas Maduro, bu gelişmeyi "önemli bir mutabakat" olarak nitelendirdi. Ekim ayında Venezüella, ABD Başkanı Joe Biden'ın 2024 başkanlık seçimleri öncesinde ülkesinde göçmenlik konularında ağır baskı altında olduğu bir dönemde, Venezüellalıların "doğrudan geri dönüşü" için ABD ile bir anlaşma imzalamıştı.

Darien ormanı, Amerika Birleşik Devletleri'ne ulaşmak isteyen yasadışı göçmenler için en tehlikeli geçitlerden biri olarak biliniyor. Bu geçitten geçenler arasında birçok kişi hayatını kaybetmişti. Ekim ayı itibariyle yılbaşından bu yana 458 binden fazla kişi bu geçitten geçti. Bu sayı bir önceki yılın tamamında 200 bin kişiydi.

Bunların çoğu, Birleşmiş Milletler'e göre 7,5 milyondan fazla insanın göç ettiği Venezüella'dan geliyor; ancak bu rakam Caracas tarafından kabul edilmiyor. Bu tahminlere göre Nicolas Maduro'nun iktidara gelmesi ardından 2.8 milyondan fazla Venezuelalı Kolombiya'da yaşıyor.