İmralı tecridine karşı eylemlerdeki hak ihlallerinin raporu

ÖHD, ÇHD ve İHD, İmralı tecridine karşı yapılan eylemlere yönelik hak ihlallerini raporlaştırdı.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubeleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde yürütülen tecrit politikasına karşı kentte yapılan eylemlerde yaşanan hak ihlallerini raporlaştırdı. Kurumlar, İHD İzmir Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısıyla "Tecrit eylemi hak ihlali raporu" başlıklı raporu paylaştı.  

Raporu okuyan ÖHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Velat Zeren, Abdullah Öcalan ve diğer tutsaklar üzerinde mutlak iletişimsizlik haline bürünen tecrit uygulamasının bütün cezaevlerine yayıldığını söyledi. Zeren, tecridin sadece cezaevleri değil, aynı zamanda tüm toplum, hak ve temel özgürlükleri de hedef aldığını belirtti.

İZMİR'DE SON 1 AYDA 3 'YASAK'

İzmir'de son 1 ayda 3 eylem ve etkinliğin valilik tarafından yasaklandığını anımsatan Zeren, “18 Aralık 2022 tarihinde ‘Tecrit ve savaşa karşı yürüyüş’ şiarıyla gerçekleştirilmek istenilen eylem valilik tarafından yasaklanmış, kitle kolluk tarafından ablukaya alınmış, işkence ve diğer kötü muamele yasağına aykırı şekilde müdahale edilmiş, 42 kişi gözaltına alınmıştır. Bu kişilerden biri kalp krizi geçirmiş ve yoğun bakıma kaldırılmış, daha sonra anjiyo yapılmıştır. Bir kişi böbrek rahatsızlığı sebebiyle fenalaşmış, ambulansla hastaneye gönderilip kontrol altına alınmıştır. Bir kişi DBP İl binasına sıkılan biber gazı sebebiyle rahatsızlanmış ve hastaneye kaldırılmıştır. Yine 13 Ocak 2023 tarihinde HDP Çimentepe ilçe binası önünde yapılmak istenen basın açıklaması kolluk tarafından engellenmiş, kitle kolluk tarafından ablukaya alınmış, ilçe binası içerisine sıkıştırılmış ve 2 kişi gözaltına alınmıştır. En son 14 Ocak 2023 tarihinde HDP Karabağlar ilçe binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasında da kitle, kolluk tarafından ablukaya alınmış ve eylemin yapılması engellenmiştir” dedi.

'POLİS, EYLEME KATILANLARI HEDEF GÖSTERDİ'

Raporda öne çıkan bölümler şöyle:

* İzmir Valiliği’nin eylem etkinlik yasaklama kararı basın açıklamasına katılmak için gelen kişilere bildirilmemiştir.
*Anons aracından yapılan ‘Halka sesleniyoruz, burayı boşaltın, burada PKK’lı teröristler eylem yapacak’ şeklindeki konuşma ile basın açıklamasına katılmak için gelen kişiler kriminalize edilerek hedef gösterilmiştir. Bu şekilde provokasyon yapılmıştır.
* Eylem ve etkinliğe katılmak için gelen kişilerin yaşam hakkı tehlike altına girmiştir.
* Gözaltına alma işlemleri sırasında; ters kelepçe, yere yatırılıp sırtına basma, diz ile vurma, tekme atma, boğaz sıkma, hakaret etme vb şekilde işkence ve diğer kötü muamele uygulanmıştır.
* İşkence ve diğer kötü muamele sonucu rahatsızlanan kişiler için kolluk tarafından ambulans çağrılmamıştır.
* HDP Batman milletvekili Feleknas Uca polis yeleği giyen bir kişi tarafından birkaç defa sertçe itilmiş, Feleknas Uca konuşmak istediğinde ‘konuşmayın, hastalık bulaştıracaksınız’ denilerek aşağılayıcı ve küçük düşürücü muamele gösterilmiştir.
* Gazetecilerin ve gözlemcilerin hak ihlallerinin tespiti engellenmiştir.
* Alanda bulunan gözlemciler ve gazetecilerin faaliyetleri engellenmiş, gözaltına alınmaya çalışılmışlardır.
* Valilik yasağı, kolluk kuvvetleri tarafından verilen emirler ve uygulamaları sonucunda basın açıklamasına katılmak için gelen veya açıklamaya katılım sağlamayacak herkesin ifade ve düşünce özgürlüğü hakkı ihlal edilmiştir.”