Ceylan Aslan'a 15 yıla kadar hapis cezası istendi

Görevi gasp edilen Erxenî Belediye Meclis Üyesi Ceylan Aslan hakkında, katıldığı basın açıklamaları nedeniyle 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Türk İçişleri Bakanlığı tarafından görevi gasp edilen Erxenî (Ergani) Belediye Meclis üyesi Ceylan Aslan hakkında, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlattığı açlık grevine dair yapılan basın açıklamaları, toplantılar, eylem ve etkinlikler ile partisinin düzenlediği eylem ve etkinliklere katılmak gerekçeleriyle açılan davanın duruşması Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Mütalaa veren iddia makamı, Güven için yapılan eylemlere dair valiliğin yasak kararı bulunduğunu, Aslan’ın bu eylemlere ve düzenlenen başka eylem ve etkinliklere “örgüt çağrısıyla katıldığını” savundu.

Aslan’ın “örgüt ile hiyerarşik ilişki içinde olduğu, örgütle organik bağı olduğu, örgütün amacı doğrultusunda bilerek isteyerek hareket ettiği" öne sürüldü. Aslan’ın “örgüt üyeliği” ve “gösteri ve toplantı yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçundan cezalandırılması istendi. 

Mahkeme, mütalaaya karşı ek savunma talebini kabul ederek, duruşmayı 27 Eylül’e erteledi.