Cumartesi Anneleri, Hizbullah'ın kaçırdığı baba ve oğlunu sordu

Cumartesi Anneleri, Êlih’te Hizbullah tarafından katledilen İbrahim Çelik ve oğlu Edip Çelik için açıklama yaptı.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için sürdürdüğü eylemlerinin 939’uncu haftasında online açıklama yaptı. Bu haftaki açıklamada 10 Temmuz 1994 gecesi Êlih’in Soğuksu mezrasındaki evleri Hizbullah tarafından basıldıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan İbrahim Çelik (50) ve oğlu Edip Çelik’in (19) akıbeti soruldu.

Açıklamayı İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu adına Maside Ocak yaptı.

'ERDOĞAN TOPLUMU HAKİKATTEN UZAKLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR'

Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) ile ilgili sarf ettiği “Tamamen yerli ve milli yapı” sözlerine tepki göstererek sözlerine başlayan Ocak, Erdoğan’ın toplumu hakikatten uzaklaştırmayı amaçladığını söyledi. Daha sonra İbrahim Çelik ve oğlu Edip Çelik’in kaybettirilme sürecini aktaran Ocak, '90’lı yıllarda Êlih’in, özel harp stratejisi temelinde faaliyet gösteren Hizbullah’ın merkezi olduğunu, Hizbullah’ın ise devletle bağlantılı olduğunu ve buna ilişkin verilerin Meclis Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Raporu’nda da geçtiğine dikkat çekti.
10 Temmuz gecesi maskeli ve silahlı 4 kişi tarafından kapısı çalınan İbrahim Çelik’in yer göstermek bahanesiyle evinden alınarak götürüldüğünü ifade eden Ocak, oğlu Edip Çelik’in de babasını yalnız bırakmamak için peşlerinden gittiğini dile getirdi.

 Baba ve oğlunun bir daha eve dönmemesi üzerine ailenin jandarma ve emniyete başvurduğunu kaydeden Ocak, şöyle dedi: “Olayla ilgili Hizbullahçıların isimleri verilerek, savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Ancak ailenin bütün başvuruları sonuçsuz kaldı. İbrahim ve Edip Çelik’ten bir daha haber alınamadı. Merese Çelik’in, oğlunun ve eşinin bulunması için yaptığı başvurularla ilgili etkin bir araştırma ve soruşturma yürütülmedi. 29 yıldır İbrahim ve Edip Çelik’in akıbetleri karanlıkta bırakıldı, onları kaybedenler cezasız bırakıldı.”