Dumlu ve Karadeniz cezaevlerinde işkence

Wan Barosu, Dumlu ve Karadeniz cezaevlerindeki işkence ve hak ihlallerini açıkladı.

Wan Barosu İnsan Hakları Merkezi, Karadeniz ve Erzurum Dumlu cezaevlerine dair Aralık ayına dair hazırladığı raporu açıkladı. Wan Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Wan TUHAYDER ile çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi katıldı.

Açıklamayı İnsan Hakları Merkezi avukatı Fettah Keleş okudu.

Tutsaklar ve ailelerinden gelen başvurular üzerine Karadeniz ve Erzurum Dumlu cezaevlerini ziyaret ettiklerini ifade eden Keleş, tutsaklarla görüşmeleri sonucunda cezaevleri raporunu hazırladıklarını kaydetti. Bu kapsamda Bafra T Tipi Kapalı Hapishanesi, Giresun Espiye L Tipi Kapalı Hapishanesi, Beşikdüzü T Tipi Kapalı Hapishanesi ve Erzurum Dumlu 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevleri ziyaret edildi.

BAFRA T TİPİ KAPALI CEZAEVİ

Bafra T Tipi Kapalı Cezaevinde ağız içi arama uygulamasının yaşandığını ifade eden Keleş, tutsakların ağız içi aramayı kabul etmemesi nedeniyle hastaneye götürülmediklerini söyledi. Bu nedenle bazı hasta tutsakların yaklaşık 2 yıldır hastaneye götürülmediğine dikkat çeken Keleş, cezaevinde yaşanan diğer ihlalleri şöyle sıraladı:
"Hasta mahpusların sağlıklarını tehlikeye sokacak dereceye geldiğini, bazı mahpusların durumlarının çok ağır olduğu, idarenin 3 ay önce yaptığı aramada alınan kitap ve defterlerinin üzerinde isim yok, kime ait bilinmiyor gibi gerekçeler gösterilerek taraflarına verilmediği, aramaların amacı dışına çıkarak sık ve odalar dağıtılarak yapıldığı, muhalif gazetelerin Kürtçe mektupların verilmediği, kurs atölye spor vb. etkinliklerin yaptırılmadığı, kantin fiyatlarının fahiş olması.”

ESPİYE CEZAEVİ

Espiye L Tipi Kapalı Cezaevi’nde de aynı ihlallerin yaşandığını ifade eden Keleş, ayrıca Espiye Cezaevi’nde idare ve gözlem kurullarının keyfi ve hukuki olmayan gerekçelerle tutsakların koşullu salıverilmelerinin ertelendiğini söyledi. Keleş, Espiye’de yaşanan ihlaller nedeniyle 2 aya yakın bir süredir tutsakların 10’ar günlük dönüşümlü açlık grevinde olduğunu söyledi.

BEŞİKDÜZÜ CEZAEVİ

Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde sosyal faaliyetlerin tamamen yasaklı olduğunu kaydeden Keleş, cezaevi giriş-çıkışında çıplak arama işkencesinin gerçekleştiğini söyledi. Tutsakların bakanlığa gönderdiği dilekçelere cezaevi idaresi tarafından el konulduğu ifade eden Keleş, hastaneye götürülen tutsakların kelepçeli muayene edildiğini söyledi. Keleş, Beşikdüzü Cezaevi’nde yaşanan ihlaller nedeniyle tutsakların Temmuz ayından bu yana 5’er günlük dönüşümlü açlık grevinde olduğunu belirtti.

DUMLU CEZAEVLERİ

Erzurum Dumlu 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ise müebbet, süreli hapis cezası alan hükümlüler ile tutsak kişilerin dahi tek kişilik hücrelerde tutulduğuna dikkat çeken Keleş, günde sadece 1 saat avluya çıkarıldıklarını söyledi. Keleş, "Mahpusların kaldığı tekli odaların pencerelerine de tel (tor) çekildiği, bu tel sebebiyle mahpusların temiz hava ve güneş ışığından mahrum bırakıldığı, elektrik faturalarının meskenden ticarethaneye dönüştürüldüğü bu sebeple birim fiyatının 4,95-TL’den hesaplandığı ve mahpuslara fahiş faturaların geldiği, iç mektupların aylar sonra verildiği, Dumlu 1 Nolu Kapalı Hapishanesi’nde mahpusların hak ihlallerinin sonlandırılması talebiyle açlık grevi yaptıkları, tel örgüleri protesto etmek için slogan atmaları gerekçe edilerek 7 kişiye 2’şer aylık 7 kere haberleşme disiplin cezası verildiği” dedi.

Keleş, söz konusu cezaevlerinde işkence, sağlık ve tedavi hakkı, güvenlik hakkı, haberleşme, ifade özgürlüğü şeklinde ihlalleri tespit ettiklerini belirtti.