HDP'li vekiller: İmralı tecridine karşı herkes sesini yükseltmeli

İmralı tecridine karşı Adalet Nöbetini sürdüren HDP milletvekilleri, "İmralı tecridine karşı herkes sesini yükseltmeli. İktidardan kurtulmak isteyen savaşa karşı çıkmalı" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesi için başlattıkları Adalet Nöbeti, 25’inci gününde devam ediyor. Milletvekilleri Murat Çepni, Hasan Özgüneş, Muazzez Orhan, Serpil Kemalbay, Nusrettin Maçin, İmam Taşçıer, Kemal Peköz, Şevin Coşkun, Rıdvan Turan, Ali Kenanoğlu, “Tecrit insanlık suçudur”, “İmralı’da görüşme sağlansın” yazılı dövizlerle, Meclis önünde açıklama yaptı.

'BU İKTİDARDAN KURTULMAK İSTEYEN SAVAŞA KARŞI ÇIKMALI'

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, “Gereğini yapın, kendi anayasanızı uygulayın, tecride son verin” dedi. 25 gündür çağrılarına yanıt verilmediğini dile getiren Çepni, “Toplum seçimle meşgul. Halkımıza sesleniyoruz, bu iktidardan kurtulmak istiyorsak, bu iktidarın kendini beslediği temel mesele olan Kürt sorununa yaklaşımına, savaş politikalarına hayır demeliyiz. Tüm bunların düğümlendiği yer, İmralı Hapishanesi’dir” diye konuştu.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile birlikte İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutsak bulunan Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’dan 22 aydır haber alınamadığını ifade eden Çepni, “İki yıldır ne ailelerine ne avukatlarıyla görüşemiyorlar. Burası eğer Türkiye Cumhuriyeti’ne ait bir toprak ise, herkese uygulanan işleyiş, neden orada uygulanmıyor? Eğer hukuk kişilere özel uygulanmıyorsa, İmralı’da neden kişisel hukuk işleniyor? Eğer işleyiş bir kez böylesine yoldan çıkmışsa, mafyaların, çetelerin, uyuşturucu baronlarının eksenine girmişse, hırsızların eksenine girmişse, burada en başta kaybedecek olan milyonlarca yoksuldur, halkımızdır” şeklinde konuştu.

 Kamuoyuna tecride karşı mücadele çağrısında bulunan Çepni, şunları söyledi: “Tecride karşı durmak, ekmeğinize sahip çıkma mücadelesidir, tüm anti demokratik uygulamalara karşı çıkmak demektir, savaştan, kandan beslenenlere karşı yeter demektir. Buradan bir kez daha söylüyoruz. Nöbetimiz ve tecride karşı mücadelemiz sürecek. Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere, buna cevap vermeyen, bu suçu devam ettiren herkes, halkımızın karşısında mutlaka hesap verecektir. Hemen, acilen adım atılmasını bekliyoruz. Tüm halkımızın da bu konuda sesini yükseltmesini bekliyoruz."