MKP: Kamil ve Mehmet yoldaşlar ölümsüzleşti

MKP, "Kamil Turanlıoğlu ve Mehmet Özhan yoldaşlar ölümsüzleşti. Kamil yoldaş, düşman tarafından tahliye edilmediği gibi, tedavi edilmeyerek de ölüme terk edildi" dedi.

Maoist Komünist Parti (MKP) tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Kamil Turanlıoğlu (Ferhat) yoldaş Kandıra hapishanesinden sürgün edildiği Elazığ 2. Nolu F Tipi hapishanesinde 16 Mayıs 2023 günü geçirdiği 'kalp krizi sonucu' ölümsüzleşirken, Mehmet Özhan (Dursun Dayı) yoldaş ise politik göçmen olarak yaşadığı Fransa’da 20 Mayıs 2023 günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle ölümsüzleşti" denildi.

Açıklamada, "18 Mayıs meşalesinin yol gösterici ışığını takip ederek mücadele mevzilerinde ölümsüzleşen yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz" vurgusunda bulunularak, iki devrimcinin mücadele hikayelerine dikkat çekildi.

"Kamil yoldaş, düşman tarafından tahliye edilmediği gibi, tedavi edilmeyerek de ölüme terk edildi" diyen MKP, "Nitekim sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmesi için yapılan çağrı ve girişimler devlet ve yargı kurumları tarafından yanıtsız bırakılarak yoldaş katledilmiştir. Yoldaşın ölümünden başta devletin ilgili yargı kurumları olmak üzere, hapishane idaresi ve yetkilileri sorumludur" açıklamasında bulundu.