Parti ve kurumlar İmralı tecridine karşı Gemlik’e yürüyecek

Demokratik parti ve kurumlar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik tecride karşı Gemlik’e yürüme kararı aldı. Yürüyüş 6 Şubat’ta Yüksekova ve Kızıltepe’den başlayacak.

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve demokratik kurumların katılımıyla Demokratik Bölgeler Partisi Amed İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda İmralı tecridine karşı eylem programının paylaşıldı.

'BİR AN ÖNCE GÖRÜŞMELER BAŞLATILMALI'

Berdan Öztürk'ün Kürtçe konuşmasının ardından söz alan TUAD FED yöneticisi Safiye Akdağ, şunları söyledi:

"Çözüm için İmralı’ya yürüyoruz. Uluslararası bir komplo sonucunda Türkiye’ye getirilen ve 24 yıldır mutlak tecrit altında tek kişilik İmralı Cezaevi’nde tutulan Sayın Abdullah Öcalan’dan 22 aydır hiçbir şekilde haber alınamamaktadır. Kürt halkı başta olmak üzere, Türkiye ve Ortadoğu halklarının çözüm iradesi olarak gördüğü Sayın Öcalan’a dayatılan bu mutlak iletişimsizlik halini reddediyor ve kendisiyle avukat görüşmelerinin bir an önce başlatılmasını istiyoruz.
İçinden geçtiğimiz bu kritik süreçte İmralı’nın sesini duymak isteyen, görüşlerini merak eden demokratik kamuoyu, iki yıla yakındır kendisinde haber alınamayan Sayın Öcalan’ın sağlığı ve yaşamı konusunda haklı olarak endişe ve kaygı içindedir. Evrensel, yasal ve anayasal ilke ve kuralları hiçe sayan iktidar; kamuoyunun bu talebini görmezden gelmekte, halkların barış hakkını gasp etmektedir. CPT ise birkaç ay önce İmralı’yı ziyaret ettiği halde konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınmakta, başta Kürt halkı olmak üzere demokratik kamuoyunun endişelerini derinleştirmektedir.

Sayın Öcalan’a karşı geliştirilen, hiçbir hukuki ve ahlaki dayanağı olmayan mutlak tecrit devam ettikçe Türkiye, içinde bulunduğu ekonomik, siyasal ve toplumsal kriz halinden kurtulamayacaktır. Çünkü İmralı tecridi Kürt sorununda çözümsüzlük anlamına gelmekte, çatışma ve şiddet ortamının devam etmesini sağlamakta ve ülke bundan zarar görmektedir. Sayın Öcalan şahsında büyük bir çözüm iradesi, Türkiye’nin toplumsal barışı tutsak edilmiştir. Halkların özgür geleceği ipotek altındadır. Derinleşen tecrit derinleşen bir faşizmi doğurmakta, mevcut sorunları içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir.
Tarihte eşine az rastlanır bir ağırlıkta süren tecrit kırılmadan toplum nefes alamayacak, diyalog ve müzakere temelinde sorunlarına çözüm bulamayacaktır. İmralı’da barışın sesi ve demokrasinin nefesi kesilmek istenmekte, sonuçları oldukça ağır olacak toplumsal çatışmalara zemin hazırlanmaktadır. İmralı'da sürdürülen mutlak tecrit, AKP-MHP iktidarının bir yönetme stratejisine dönüşmüştür. İktidarı İmralı’yı üzerinde oynanabilecek bir mekân olarak görmekten, sonuçları ağır olabilecek bu tehlikeli oyundan vazgeçmeye çağırıyoruz.

YÜRÜYÜŞ 15 ŞUBAT'TA GEMLİK'TE SONLANACAK

Milyonlarca yurttaş adına konuşuyoruz. Sayın Öcalan üzerinde uygulanan mutlak iletişimsizlik haline ve tecrit siyasetine son verilmeli, avukatlarıyla görüşmesi bir an önce sağlanmalıdır. Engellemelere rağmen vekillerimizin günlerdir Meclis’te ve Adalet Bakanlığı önünde yaptıkları açıklamalara ve taleplerine maalesef yanıt verilmediği gibi kamuoyuna da herhangi bir açıklama yapılmamıştır. İktidar siyasi sorumluluğunu yerine getirmekten kaçmakta, adalet arayışını yok saymaktadır. Bizler durumun ciddiyetinden hareketle asla durmayacağımızı, başka yol ve yöntemlerle İmralı tecridini kırmanın mücadelesini vermeye devam edeceğimizi ifade etmek istiyoruz.
Bu çerçevede çözüm talebimizi ortaya koymak için 'Çözüm İçin İmralı’ya Yürüyoruz' şiarıyla Gemlik’e yürüme kararını almış bulunuyoruz. 6 Şubat’ta Kızıltepe ve Gever olarak iki koldan yürüyüşümüzün startını verip 15 Şubat’ta Gemlik’te sonlandıracağız. Bu yürüyüş tecride ve çözümsüzlüğe karşı bir adalet arayışıdır ve bu çabamız avukat görüşmeleri başlayana kadar kesintisiz devam edecektir. Bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Talebimiz oldukça nettir; Sayın Öcalan üzerindeki hukuksuzluk son bulmalı, avukatlarıyla görüşmesi sağlanmalıdır. Sayın Öcalan’a yönelik geliştirilen uluslararası komplonun yıl dönümünde tecrit politikasının muhataplarına mesajımızı en güçlü bir biçimde vereceğiz.

Sayın Öcalan bizler için demokratik çözüm umududur. Bu umudu tecrit karanlığından çıkarmak, özgür ve demokratik bir ülkede yaşamak istiyoruz. Tüm halkımızı barış, özgürlük ve demokrasi iradesine sahip çıkmaya, bütün demokratik çevreleri de yapacağımız yürüyüşe destek olmaya çağırıyoruz."